Naujienos

5 Simptomai, kurie parodo, kad jums reikalingas klubo sąnario endoprotezavimas

5 Simptomai, kurie parodo, kad jums reikalingas klubo sąnario endoprotezavimas

Klubo sąnario endoprotezavimas – tai chirurginė operacija, kurios metu pažeista kaulų jungtis pakeičiama dirbtiniu implantu (endoprotezu). Dabar tokios procedūros yra taikomas gana dažnai ir laikomos vienomis iš sėkmingiausių, nors dar visai neseniai  gydytojai rekomenduodavo kuo ilgiau atidėti, nes būta nerimo dėl dirbtinio sąnario nusidėvėjimo.

„Mūsų pacientai, kuriems reikalingas endoprotezavimas, vis jaunėja. Maždaug prieš 20 metų žmonėms, jaunystėje patyrusiems traumą, po kurios pasireiškė artrozė, buvo rekomenduojama palaukti ir sąnario keitimo operaciją atlikti vyresniame amžiuje. Tačiau dabar, naudojant modernesnius implantus, galima šią procedūrą taikyti tada, kada reikia – nes dabartiniai endoprotezai tarnauja iki 30 ar daugiau metų“, – sako „Ortopro” klinikos Vilniuje gydytojas ortopedas-traumatologas Jaroslav Vyšumirski.

Specialisto teigimu, laikui bėgant mūsų klubų kremzlės susidėvi dėl kasdienės veiklos, traumų ar tiesiog įgimtų anatominių sąnario ar ašies pakitimų.

„Klubo sąnario nusidėvėjimas gali sukelti skausmą, sustingimą, o sunkiais atvejais – uždegimą. Jei  skausmas trukdo kasdienei veiklai, pavyzdžiui, trumpam pasivaikščiojimui, galbūt, laikas pagalvoti apie operaciją. Dauguma pacientų nusprendžia ją atlikti vien tam, kad sumažintų skausmą ir sustingimą, kurį sukelia osteoartritas. Kalbant apie tokią intervenciją, nėra jokių taisyklių. Jei su diskomfortu tampa sunku gyventi, vadinasi laikas kreiptis į medikus“, – pataria gydytojas.

Požymiai, galintys padėti įvertinti, ar tinkamas laikas operacijai:

  • Nuolatinis klubo ar kirkšnies skausmas. Jei skausmas trukdo normaliai kasdieninei veiklai, tai gali būti klubo artrozės požymis. Labai svarbu gydyti maudimą, dėl kurio sunku užmigti ar pabusti ryte. Mechaniniai judesiai, pavyzdžiui, pakilimas nuo kėdės ar lipimas laiptais, gali sudirginti klubų sąnarius ir sukelti skausmingus simptomus, tačiau ilsintis neturėtų būti jaučiamas diskomfortas. Jei skauda nejudant, galbūt, teks apsvarstyti galimybę atlikti operaciją.
  • Klubo sąnarys yra sustingęs. Sustingimas, dėl kurio sunku apsiauti batus ar pakelti koją, gali būti pažengusio osteoartrito požymis. Jei negalite stovėti ant probleminės kojos ilgiau nei minutę, net balansuodami prie durų staktos, tikėtina, jog tai klubo sąnario problemą.
  • Skausmas nereaguoja į kitus gydymo būdus. Ne bet koks diskomfortas rodo, kad reikia keisti klubo sąnarį. Kai kremzlės suyra, pažeisto klubo simptomai tampa ryškesni ir sunkesni. Sąnario keitimo operacija yra veiksmingas gydymo būdas, jei problema nesumažėja gydantis vaistais ar po kineziterapijos kurso. Kai kurie pacientai mano, kad būtent vaistai nuo skausmo veiksmingai kontroliuoja simptomus. Vis dėlto, dauguma gydymo būdų veikia tik laikinai, injekcijos teigiamas poveikis trunka tik apie porą mėnesių. Be to, vartojant nuskausminamuosius, kyla ir nepageidaujamų šalutinių reakcijų. Klubo sąnario keitimo operacija – dažnai vienintelis pasirinkimas, norint gyventi be skausmo.
  • Klubas yra patinęs arba jautrus. Patinimas rodo pažeidimą, nesvarbu, ar tai padidėjusi trintis sąnaryje, skysčių kaupimasis ar kitos uždegiminės sąlygos.
  • Dėl klubo būklės vengiate tam tikros veiklos. Jei dėl sąnario artrozės ignoruojate kvietimą pasivaikščioti, žaidimus su anūkais ir pan., tai gali būti pirmas požymis, kad kažkas negerai. Dažniausiai pasikeitimus pastebi šeimos nariai ar draugai.

Jei jaučiate bet kurį iš aukščiau išvardytų simptomų arba diskomfortą klubuose ar sąnariuose, laikas ieškoti kvalifikuotos pagalbos.

„Paprastai pradedame ne nuo operacijos. Pradedame nuo neoperacinio gydymo, pavyzdžiui, kineziterapijos ar injekcijų. Tik esant poreikiui, yra pasiūlomas endoprotezavimas. Ir nėra jokių taisyklių, kada – pasitaiko pacientų, kurie net esant visiškam kremzlės nusidėvėjimui nejaučia ryškiai išreikštų simptomų. Vis dėlto, su amžiumi sensta ir mūsų kaulai, todėl labai svarbu suprasti, kaip juos prižiūrėti“, – teigia J. Vyšumirski.