Pagal statistiką, nusiskundimų dėl kelio sąnario turi kas penktas vyresnis nei 55-erių metų amžiaus žmogus. Tačiau pastaruoju metu daugėja pacientų, kuriems vos 25-eri, o pagrindinė to priežastis – mažas fizinis aktyvumas, sąlygotas sėdimo darbo.
Patologiją lydi vienas ar keli simptomai: sumažėjęs mobilumas ryte, diskomfortas po fizinio krūvio, padidėjęs jautrumas orų permainoms.
„Kūnas prisitaiko prie judesio trūkumo. Kai kojų raumenys, raiščiai ir sąnariai beveik nenaudojami, jie susilpnėja. Keliai tampa lengviau pažeidžiami. Dėl to gali atsirasti skausmai lipant laiptais, ilgiau pasivaikščiojus ar po fizinio darbo. Sąnariai patys savaime neturi jokios jėgos, bet virš jų ir žemiau besitvirtinantys audiniai palaiko judėjimą bei kūno svorį. Stiprūs raumenys ir raiščiai padeda išlaikyti pusiausvyrą ir kaulus, kad judesio sistema veiktų sklandžiai, – tvirtina „Ortopro” klinikos ortopedas-traumatologas Tomas Liebus. Disbalansas kyla, kai išorinis raumuo tampa labiau dominuojantis ir stipresnis nei vidinis. Dėl to kelio girnelė pradedama traukti į išorę, o vidinis raumuo neturi jėgų stabilizavimui. Priežastys, žinoma, gali būti įvairios, bet mano patirtis rodo, kad tai labai dažnai atsitinka tiems, kurie daug laiko praleidžia sėdėdami“.
Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, jog daugiau nei ketvirtadalis suaugusių žemės gyventojų – 1,4 milijardo žmonių – yra nepakankamai aktyvūs. Dideles pajamas gaunančiose šalyse įvairių problemų dėl judumo turi dvigubai daugiau gyventojų nei vargingesniuose kraštuose.
Mokslininkai rekomenduoja vidutiniškai aktyviai judėti nuo 2,5 iki 5 valandų per savaitę suaugusiajam, ir nebūtinai tai turi būti intensyvus sportas – sąnarių sveikatai palaikyti pakanka vaikščiojimo, darbo sode, važinėjimo dviračiu.
„Kelio sąnario skausmai kamuoja žmones visais gyvenimo etapais – nuo studentų, sportininkų iki senjorų. Norint palengvinti diskomfortą, galima atlikti kineziterapinius pratimus, kuriuose dirbama su įvairiais raumenimis – nuo klubų, sėdmenų iki blauzdų ir šlaunies. Įtemptų raumenų problema dažnai sėkmingai išsprendžiama atliekant tempimo treniruotes. Netgi paprasti namų pratimai bei tempimai, žinoma, gali padėti sumažinti kai kuriuos dažniausiai pasitaikančius kelio sąnario skausmo tipus. Ir vis dėlto, daug žmonių nesikreipia laiku į gydytojus, o tai gali turėti labai rimtų pasekmių ateityje. Ankstyva diagnostika ir tik tinkamas individualus gydymas gali užkirsti kelią artrozės bei kitų ligų išsivystymui vėlesniame amžiuje“, – sako gydytojas T. Liebus. – Užsitęsęs skausmas ar diskomfortas nėra norma bet kokiame amžiuje, todėl tai pagrindinė priežastis išsitirti ir pasirūpinti savo sveikata. „Ortopro” klinikoje turime pačią moderniausią švedų mokslininkų sukurtą aparatūrą, kuri padeda tiksliai nustatyti kuriuos galūnių raumenis būtina pastiprinti, o kuriems pritaikyti atpalaidavimo terapiją. Esant sunkesniems negalavimams, po tyrimų bus paskirtas konkretus gydymas. Tik ortopedas-traumatologas gali nustatyti tikrąją skausmo priežastį. Norėdamas nustatyti galutinę diagnozę specialistas išanalizuos simptomus, atliks klinikinius testus ar vaizdinius tyrimus. Tik taip galima išvengti dar didesnių bėdų”.
Dažniausios kelio skausmų priežastys
- Prastas fizinis pasirengimas.
- Staigus fizinio krūvio pokytis be laipsniškų treniruočių.
- Netinkama reabilitacija po traumų.
- Per didelio intensyvumo mankštos ar užsiėmimai.
- Antsvoris, kuris padidina kelio sąnario apkrovą.
- Netinkama bėgimo, ėjimo technika.
- Nepatogi avalynė.
Kelio sąnario maudimas gali progresuoti skirtingu greičiu. Nuo pirmų simptomų atsiradimo iki negalios – priklausomai nuo paciento sveikatos būklės, jo gyvenimo būdo ir kokybės, gydymo arba negydymo – praeina keleri, keliolika ar net keliasdešimt metų.
Dažniausios kelio skausmų priežastys suaugusiems iki 50 metų, nepatyrusiems traumų
- Girnelės chondromaliacija – kelio priekinės dalies maudimas, atsirandantis dėl ilgo sėdėjimo. Paprastai pasireiškia lengvu ar vidutinio sunkumo skausmu.
- Sinovitas. Kankina, kai sinovinė membrana sustorėja, sukeldama diskomfortą judant. Pagrindinis simptomas – sąnarių skausmas, lydimas šilumos, patinimo ir sustingimo. Stipriau pasireiškia iš ryto.
- Mobilumą apribojantis bursitas. Tepalinio maišelio (bursos), esančio šalia kelio sąnario, uždegimas.
- Tendinitas. Tai sausgyslės uždegimas, kuriuo dažnai serga sportuojantys. Juntamas išplitęs skausmas kelio sąnario projekcijoje.