Kineziterapeutas

Atlieka individualias mankštas, masažus, kineziologinį teipavimą, manualinę terapiją. Konsultacijos metu kineziterapeutas vertina pacientų fizinę būklę: analizuoja laikyseną, viso kūno raumenų veiklos ypatumus, naudoja funkcinius testus, manualinį raumenų testavimą, vertina pusiausvyrą ir koordinaciją, kasdienę ergonomiką.

Gydytojo straipsniai

Kokia kineziterapijos nauda?   

Tai viena iš pagrindinių reabilitacijos priemonių, kai tinkami judesiai padeda atnaujinti, pagerinti ir išlaikyti kaulų bei raumenų, širdies kraujagyslių ir kitų sistemų funkcinę būklę. Kineziterapija gali būti naudojama gydyti tokias ligas kaip sporto traumos, stuburo ligos, artritas ir kt. Sudarant kineziterapijos priemonių individualų planą, medikai įvertinta ne tik bendrą paciento savijautą, biosocialinių funkcijų sutrikimus, bet ir sužalotų organų ar darinių situaciją.   

Ar kineziterapija gali sumažinti skausmą?  

Milijonai žmonių kasdien kovoja su bloga savijauta. Daugelis pasikliauja nuskausminančiais vaistais, kiti renkasi tokius metodus kaip kineziterapija, tai yra, gydymo formą, kai naudojami fiziniai pratimai, tempimai ir įvairios kitos terapijos, padedančios reabilitacijai, traumų prevencijai ir skausmo malšinimui. Taip pat tai gali padėti pagerinti kraujotaką, lankstumą ir judesių diapazoną.

Kineziterapijos kursas – tai puiki alternatyva ilgalaikį skausmą malšinantiems vaistams. Be to, skirtingai nuo pastarųjų nesukelia šalutinio poveikio organams ar vidaus sistemoms. Ir svarbiausia – gydo skausmo priežastį.

Nuskausminamieji yra labai naudingi tik tam tikromis aplinkybėmis, pavyzdžiui, po operacijos ar traumos.

Kineziterapija yra daug daugiau nei skausmo malšinimas. Visapusiškai bendradarbiaujame su savo pacientais, siekdami nustatyti pagrindinę jų diskomforto priežastį, kad galėtume pateikti aiškų, lengvai įgyvendinamą gydymo planą, skirtą pašalinti skausmo priežastį ir grąžinti judėjimo laisvę bei turėtą gyvenimo kokybę. Kuo žmogus sveikesnis, tuo labiau atsipalaidavęs. Terapija gali padėti išmokti atsipalaiduoti ir tuo pačiu valdyti bet kokį patiriamą stresą.

Kada skiriamas masažas?  

Fiziniam aktyvumui gerinti, skausmui mažinti, jėgoms bei lankstumui didinti, gijimui skatinti taikomas ir gydomasis masažas. Dažnai jis skiriamas, siekiant pagerinti raumenų jėgą, elastingumą, judesių diapazoną ir išlyginimą. Tai taip pat naudingas gerinat pusiausvyrą, koordinaciją ir laikyseną, leidžia išvengti traumų.

Ar galima atlikti judesio analizę? 

Esant indikacijoms ar pacientui pageidaujant, profilaktiškai atliekamas 3D judesių biomechanikos tyrimas pasitelkiant QualisysMoCap sistemą. Tai  – inovatyvus kūno judesių vertinimo būdas, pagrįstas pažangiomis technologijomis, preciziškais biomechaniniais tyrimais ir diagnostika. Išmani įranga fiksuoja ant kūno kontrolinių taškų esančių žymeklių, atspindinčių infraraudonuosius spindulius, judėjimo trajektorijas, greičius, pagreičius bei atramos reakcijos jėgas. Judesiai filmuojami, o gauti rezultatai perkeliami į virtualią erdvę ir tiriami specialisto kineziterapeuto, kuris pateikia išvadas bei rekomendacijas.

 

Ką būtina žinoti tėvams apie netaisyklingą nepilnamečių atžalų laikyseną?

 Remiantis 2021 metų Oficialiosios statistikos duomenimis (Lietuvos gyventojų sveikata 2021 m.), daugiau nei 52 tūkstančiams vaikų iki 17 m. amžiaus buvo diagnozuotos jungiamojo audinio ir raumenų bei skeleto ligos.

 Pastarieji metai „3D Motion Lab” klinikai leido įsitikinti šiais skaičiais taip pat. Daugiau nei 85 proc., tirtų vaikų iki 17 m., amžiaus turėjo laikysenos problemų. Pavyzdžiui, vertinant ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus berniukų ir mergaičių laikyseną, pastebėjome, jog egzistuoja dažnas galvos palinkimas į priekį, menčių atsikišimas, dubens srities pakitimai, kurie ne retai lemia ir ryškų juosmeninės stuburo dalies linkio padidėjimą bei pilvo atsikišimą.

Kas įtakoją vaikų neteisingą laikyseną? 

Praktika įrodo, jog mokyklinio amžiaus vaikams ir paaugliams įtakos turi ir  netinkami mokykliniai baldai, netaisyklingai nešiojamos ar sunkios kuprinės, ilgas sėdėjimas, nekeičiant kūno padėties, bei antsvoris. Be to, kasdieniai jaunuolių įpročiai taip pat prisideda prie netaisyklingos kūno biomechanikos.

 Dažnas sėdėjimas žaidžiant kompiuterinius žaidimus, netinkama ergonomika prisideda prie to, jog mažai judama ir tai padeda formuotis netaisyklingai kūno laikysenai. Kartu padidėja rizika ne tik širdies bei kraujagyslių sutrikimams, tačiau iškyla antsvorio, diabeto, griaučių – raumenų sistemos ligų pavojus. 

Kaip patikrinti, ar vaiko laikysena taisyklinga?

Mūsų klinikos specialistai objektyviam laikysenos įvertinimui naudoja 3D analizės sistemą, kuomet neinvaziniu būdu ties kauliniais orientyrais pritvirtinami sensoriai ir kamerų bei kompiuterinės programos dėka tiriamos kūno padėtys stovint, einant bei atliekant kitus funkcinius judesius. 

Sveikatos problemų sprendimui pasitelkti 3D biomechaniniai tyrimai, leidžia kineziterapeutams per trumpiausiai įmanomą laiką ir eliminuojant visas žmogiškąsias klaidas, gauti informacija, reikalingą tiksliai diagnozei nustatyti. Pagal gautus tyrimo rezultatus sudaromas individualius gydymo ar treniruočių planas.