Naujienos

Jūsų sąnariai – jūsų ateitis: kaip apsisaugoti nuo artrozės, dar prieš jai prasidedant

Jūsų sąnariai - jūsų ateitis: kaip apsisaugoti nuo artrozės, dar prieš jai prasidedant

Apie kaulų susinėrimo vietas beveik iš viso negalvojame, kol dėl kokių nors priežasčių nepradeda jų skaudėti. Kilus diskomfortui paprasti, atrodytų, judėjimo džiaugsmai tampa tikru iššūkiu.

Artrozė (osteoartritas OA) nėra tik senėjimo problema, todėl dabartinis požiūris į bendrą savo sveikatą ir į fizinį aktyvumą lemia, kaip jausitės ir kokių sąnarių negalavimų patirsite ateityje. Kiekvienas žingsnis, kiekvienas etapas – nuo žaismingo judėjimo vaikystėje iki jėgos lavinimo vėlesniame amžiuje – ypatingai svarbus, siekiant prevencijos.

Strategija, kaip atitolinti osteoartritą:

Kadangi artrozės galima išvengti, būtina skeleto sistemomis rūpintis visą gyvenimą. Vaikystėje reikia bėgioti, šokinėti, lipti… Žaidimas formuoja tvirtus kaulus ir sukuria sąlygas gyventi be skausmo, net ir sulaukus garbaus amžiaus. Sportas ir geras maistas – pagrindas puikiai savijautai.

Paauglystėje ir jaunystėje prieš intensyvias treniruotes būtina apšilti, sutelkti dėmesį į jėgos treniruotes. Sportuoti galima tik būnant geros formos. Stiprūs raumenys palaiko sąnarius ir mažina jų įtampą.

Suaugusiame amžiuje būkite aktyvūs užsiimdami mėgstama veikla: joga, žygiai pėsčiomis ar net šokiai – veiklos, kurios leidžia atitolinti skeleto ligas ar su tuo siejamą diskomfortą. Optimalios kūno masės išlaikymas – vienas geriausių būdų sumažinti apkrovas sąnariams.

Vėlesniais metais, atliekant švelnius, mažo intensyvumo pratimus, tokius kaip Tai Chi ar plaukimas, sąnariai išlieka lankstūs, o raumenys stiprūs. Nuoseklūs judesiai gali turėti didelį teigiamą poveikį.

Svarbiausia – vengti viršsvorio ir pernelyg didelės apkrovos sąnariams

Nors amžius ir genetika vaidina svarbų vaidmenį, vystantis artrozei, tai galima kontroliuoti. Papildomas svoris – tarsi kasdien nuolatos dėvima sunki kuprinė, kai sąnariams tenka didžiulė našta. Viršsvoris gali lemti netinkamą apkrovą, kai jėgos nėra tolygiai paskirstomos, o kaulų jungiamosios sistemos dėl to nusidėvi. Todėl net nedidelio svorio atsikratymas sumažina kelių, klubų ir pėdų įtampą. Kartu su pratimais, stiprinančiais sąnarius palaikančius raumenis, svorio valdymas gali padėti išlaikyti tinkamą sąnarių funkciją.

Svarbiausia – vengti viršsvorio ir pernelyg didelės apkrovos sąnariams

Nors amžius ir genetika vaidina svarbų vaidmenį, vystantis OA, tai galima kontroliuoti. Papildomas svoris – tarsi kasdien nuolatos dėvima sunki kuprinė, kai sąnariams tenka didžiulė našta. Viršsvoris gali lemti netinkamą apkrovą, kai jėgos nėra tolygiai paskirstomos, o kaulų jungiamosios sistemos dėl to nusidėvi. Todėl net nedidelio svorio atsikratymas sumažina kelių, klubų ir pėdų įtampą. Kartu su pratimais, stiprinančiais sąnarius palaikančius raumenis, svorio valdymas gali padėti išlaikyti tinkamą sąnarių funkciją.

Traumų prevencija

Net iš pirmo žvilgsnio nedideli sužalojimai, ypač kelių, gali išprovokuoti OA dėl prasidėjusio sąnarių atramos disbalanso. Tinkama apkrova, kai jėgos pasiskirsto tolygiai – itin svarbu, norint išvengti tokių problemų.

Jėgos treniruotės stiprina raumenis, kurie veikia kaip skeleto amortizatoriai, o masažo terapija skatina lankstumą bei sumažina įtampą. Kartu šie metodai padeda kūnui efektyviai valdyti judesius ir užkirsti kelią perkrovoms, taip išvengiant disfunkcijos.

Kodėl tai svarbu?

Nėra stebuklingo vaisto nuo OA. Įmanomas tik gydymas, sutelktas į simptomų valdymą. Vis dėlto tikroji galia – prevencija. Žengdami mažais žingsneliais dabar, pavyzdžiui, daugiau judėdami ir rūpindamiesi sąnariais, būsite pasirengę minimalizuoti skausmo riziką ateityje ir turėsite daugiau laisvės daryti tai, kas jums patinka.

Rūpinimasis savo skeleto jungiamosiomis sistemomis neturi būti sudėtingas. Tai tiesiog judėjimo ir įpročių paieška.