Kada verta sunerimti dėl vaiko plokščiapėdystės?
Jauniausiųjų pacientų pėdų problemos labai skiriasi nuo suaugusiųjų. Vaikams dažniausiai sudėtinga tiksliai nusakyti skausmo pobūdį ir kas jį sukelia. Jei sako, kad skauda kojas, greičiausiai – tai dėl plokščiapėdystės.
„Matome nemažai vaikų nuo mažylių iki paauglių, kurie kenčia nuo plokščiapėdystės ir eisenos problemų. Dažniausiai tėvai nerimauja, kad jų atžala vaikšto kitaip, – sako „Ortopro“ gydytojas ortopedas-traumatologas Aleksandr Žuk. – Dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra pėdų virtimas į vidų, vaikščiojimas ant kojų pirštų, plokščios arkos ir keliai, pasisukę vienas į kitą. Daugelis plokščiapėdystę turinčių vaikų per greitai nudėvi batus ir vengia tokios veiklos kaip vaikščiojimas, bėgiojimas ar sportas, nes pradeda skaudėti“.
Pasak gydytojo, plokščios pėdos – ne visada yra problema. Iki 3 metų praktiškai visų mažylių pėdutės yra būtent tokios. Taip yra todėl, kad tokio amžiaus vaiko pėdų apačioje yra riebalų pagalvėlės, o skliautai išsivysto tik, kai sukanka 6-7 metai.
„Jei vaikas ir toliau turi plokščias pėdas, gali būti keletas priežasčių. Dažniausiai jų raiščiai ar sąnariai yra laisvesni, o raumenys silpnesni. Plokščiapėdystę gali įtakoti ir viršsvoris, taip pat genetika. Išskiriamos dviejų tipų plokščios pėdos. Vienos – lanksčios plokščios, o kitos nelanksčios. Dauguma vaikų turi plokščią pėdą. Kai jie atsistoja, arka nukrenta ir yra plokščia, bet kai jie pakelia didįjį pirštą, atsiranda arka. Kitas būdas – leisti vaikui atsistoti ant pirštų galiukų ir pažiūrėti, ar tokioje padėtyje matote arką. Vaikai turintys lanksčią plokščiapėdystę kartais vaikšto nukreipę pirštus į vidų, tai padeda jiems išlaikyti pusiausvyrą. Taip pat galite pažiūrėti į batų padus, nes jie susidėvi greičiau nei kitų“, – dėsto A. Žuk.
Šiuolaikinės gydymo priemonės:
Jei plokščiapėdystė yra lanksti ir neskauda, jums nereikia nieko daryti. Jei po 3 metų mažylis vis dar turi plokščias pėdas ir pradeda skaudėti, galite tiesiog dėvėti batų vidpadžius. Tačiau jei vaikui yra nelanksti, rigidiška plokščiapėdystė, greičiausiai
jums reikės ortopedinių batų. Tokia avalynė ir vidpadžiai gali sumažinti simptomus ir pagerinti vaiko koordinaciją bei propriocepciją. Jie taip pat gali turėti didesnę ilgalaikę naudą, skatinant normalų vystymąsi, tuo pačiu sumažinant su galūnėmis susijusių problemų, tokių kaip pėdų, čiurnų, kelių, klubų ir apatinės nugaros dalies skausmų suaugus tikimybę.
Kita gydymo priemonė yra kineziterapija. Kineziterapijos tikslas – sumažinti skausmą, didinti lankstumą, stiprinti raumenis, skatinti sąnarių pojūčius ir šviesti tėvelius.
4 pagrindiniai patarimai, kaip padėti savo vaikui namuose:
- Kontroliuokite vaiko svorį.
- Leiskite daugiau vaikščioti basomis, ypač per nelygius paviršius – tokius kaip smėlį, žolę – kad stiprėtų pėdos ir čiurnos raumenys.
- Skatinkite važinėtis dviračiu, tai labai gerai stiprina kojų raumenis.
- Darykite pratimus – stovėjimas ant vienos kojos, pasistiebimus ant pirštų, vaikščiojimas ant kulnų, kojų pirštų sulenkimus.