Naujienos

Ortopediniai įtvarai – laikysenos korektoriai: ar jie tikrai veikia?

Ortopediniai įtvarai – laikysenos korektoriai: ar jie tikrai veikia?

Laikysenos korektoriai anksčiau buvo gana populiarios, nes buvo manoma, kad norint suvaldyti nugaros skausmus reikia ilsėtis ir riboti judėjimą. Požiūris bėgant metams labai pasikeitė, todėl dabar geriausia praktika – skatinti aktyvumą ir stiprinti raumenis. Vis dėlto, darbas biuruose prie kompiuterio visą dieną problemą daro dar aktualesne.

Nė viena laikysena nėra techniškai „gera“ ar „bloga“, pasilenkimas į priekį ar per daug valandų praleidimas suapvalėjusioje padėtyje gali sukelti kaklo, vidurinės arba apatinės nugaros dalies sustingimą ir įtempimą. Būklė dažniausiai pasireiškia žmonėms, kurie aštuonias valandas per dieną (ar daugiau) praleidžia sėdėdami prie stalo.

Ar laikyseną koreguojantys įtvarai tikrai duoda naudos?

Laikysenos korektoriai skirti pašalinti raumenų disbalansą, atsirandantį ilgą laiką praleidžiant nenatūralioje fiksuotoje padėtyje. Jie padeda suaktyvinti raumenis, lavina propriocepcija. Kūnas gauna jutiminį grįžtamąjį ryšį, kuris padeda pajusti, kur jis turėtų būti erdvėje. Tada geriau suvokiame, kaip atrodo gera laikysena ir ką turime padaryti, kad tai pasiektume.

Kai kuriems asmenims šios medicininės priemonės gali padėti, tačiau norint, kad laikysena pagerėtų, reikia daryti pertraukas ir nebūti fiksuotoje padėtyje ilgą laiką. Tačiau naudingiausia šiuo atveju kineziterapiniai pratimai ir mankšta, kuri stiprina kaklo, pečių bei nugaros raumenis.

Kas yra laikysenos korektoriai?

Laikysenos korektorius – tai įtvaras su petnešėlėmis, skirtas ištiesinti pečius, kaklą ir nugarą. Jie lavina jūsų raumenų atmintį išlaikyti tinkamą kūno padėtį.

Kam rekomenduojami šie ortopediniai įtvarai?

Yra atlikti tyrimai, kurie parodė, jog nugaros laikysenos korektoriai padeda skolioze (stuburo išlinkimas į šoną) sergantiems vaikams. Anot skoliozės tyrimų draugijos, šios medicininės priemonės sumažina riziką, jog būklė progresuos. Vis dėlto, kai žmogus nustoja augti, įtvarai neberekomenduojami, nes tampa ne tokie veiksmingi.  

Iš esmės korektoriai padeda laikinai sumažinti skausmą, tačiau jie nėra blogos laikysenos simptomų (įskaitant nugaros skausmą) sprendimas. Nepaisant to, vis tiek gali padėti sumažinti diskomfortą ir paskatinti jus atidžiau atsižvelgti į savo kūno padėtį. Jei naudosite laikysenos korektorių, atlikdami mobilumo ir stiprinimo pratimus pagal kineziterapeuto rekomendacijas, pagerinsite bendrą stuburo sveikatą.

Ar yra galimų minusų?

Laikysenos korektorius rekomenduojame dėvėti tik kelias valandas per dieną, nes gali nusilpti raumenys. Žmonėms, kovojantiems su nugaros skausmais, tai gali būti svarbesnė problema nei tiesiog jų kūno pokytis. Pavojus yra dėl to, jog pasitaiko atvejų, kai išsivystyto priklausomybė ortopedinei priemonei. Tada iš tikrųjų tai gali pabloginti situaciją ir sustiprinti nugaros skausmą, o ne padėti.

Ar bloga laikysena sukelia nugaros skausmą?

Nėra įrodymų, jog bloga laikysena sukelia lėtinį nugaros skausmą. Vis dėlto, įvairūs tyrimai rodo, kad asmenys, kurie dirba vienoje pozoje visą dieną, patiria juos dažniau. Pavyzdžiui, atlieka kėlimo darbus, dirba pasilenkę, sėdi prie kompiuterio, ilgai stovi… Nugaros skausmas yra sudėtingas ir nevisiškai suprantamas. Be to, naujausi įrodymai rodo, kad tokie veiksniai, kaip genetika, demografija, socialinė ekonomika, gali turėti įtakos jo atsiradimo rizikai.

Jei galvojate, kad Jūsų darbo specifika ar „bloga“ laikysena lemia diskomfortą nugaros, kaklo ar pečių srityse, pasikonsultuokite su gydytoju.