Silikoniniai ortopediniai batų įdėklai (geliniai) yra pagaminti iš itin elestingos medžiagos, kurios pagrindinę grandinę sudaro kintantys silicio ir deguonies atomai. Pasižymi lankstumu, tamprumu, lipšnumu bei atsparumu įvairiems cheminiams junginiams ir formuojami konkrečiai pėdai. Medžiaga sukurta taip, kad suspaustų ir spyruokliuotų esant slėgiui, suteikdama amortizaciją pėdos judesiams kiekviename žingsnyje. Vidpadžiai taip pat yra perforuoti su skylutėmis, kad būtų užtikrinta oro cirkuliacija ir ventiliacija bato viduje.
Silikoninių vidpadžių privalumai:
- Amortizacija. Viena iš pagrindinių šių medicininių priemonių nepakeičiamų ypatybių – amortizacija. Medžiaga pasižymi natūraliomis elastinėmis, vibracijos izoliacinėmis ir smūgių sugėrimo savybėmis, kurios padeda sumažinti neigiamą poveikį pėdoms vaikštant ar bėgant. Esant slėgiui šie įdėklai susispaudžia. Tai sukuria patogų amortizacijos efektą bei gali padėti sumažinti galūnių skausmą ir nuovargį. Silikoniniai vidpadžiai suteikia ilgalaikį komfortą ir palaikymą, neprarasdami šių efektyviausių savo savybių.
- Apkrovos perskirstymas. Medžiagiškumas lemia, jog įdėklai tiksliai atitinka pėdos formą, tolygiai paskirstydami spaudimą. Taip išvengiama nepatogių karštųjų taškų atsiradimo. Tai taip pat sumažina didžiausią spaudimą jautriose vietose, pavyzdžiui, pėdos ar kulno srityje.
- Lengva valyti. Kai ant šių vidpadžių kaupiasi nešvarumai ir kvapai, juos labai lengva valyti. Silikoną galima nuplauti muilu ir vandeniu. Dėl šios savybės – tai labai higieniškas pasirinkimas: išlieka švieži ir tarnauja ilgiau, kol juos reikia visiškai pakeisti.
Vidpadžių trūkumai:
- Didesnis vidpadžio svoris. Silikonas yra tanki medžiaga, todėl puikiai sugeria smūgius. Tačiau taip pat reiškia, kad jis sveria daugiau nei kitos tam tikslui naudojamos medžiagos. Svorio skirtumas gali atrodyti nedidelis, bet net ir toks avalynės pasunkėjimas gali neigiamai paveikti ėjimo ir bėgimo rezultatus.
- Atramos trūkumas. Suglebę batų įdėklai nelaikys pėdos deramoje padėtyje ir neužtikrins stabilaus pastovumo aktyvios veiklos metu. Netgi gali sukelti kelių ar klubų problemų, jei smūgis iš pėdos pasislinks į kitą apatinę kūno dalį.
- Patvarumas. Silikoniniai ar geliniai vidpadžiai gali greičiau susidėvėti, palyginti su kitų tipų analogiškais gaminiais. Medžiaga laikui bėgant gali suirti, prarasdama amortizuojančias ir atramines savybes. Norint išlaikyti optimalų efektyvumą, teks reguliariai keisti.
- Ribotas kvėpavimas. Silikoniniai vidpadžiai gali nepraleisti pakankamai oro. Neatmestina, jog dėl to kojos prakaituos ir sukels diskomfortą ar negeidaujamą kvapą. Pasirinkimas su orui pralaidžiais audiniais arba drėgmę sugeriančiomis savybėmis gali padėti sumažinti šią problemą. Geriausias pasirinkimas – kelių tipų medžiagų avalynės įdėklai, tokie kaip Tuli‘s, kur silikono pagalvėlės yra padikaulių ir kulno dalyje. Šios ortopedinės priemonės pašalina visus silikoninių vidpadžių trūkumus. Jie tvirtai palaiko skliautus, yra lengvi, patvarūs ir kvėpuojantys. Tai geriausiai pasirinkimas, jei norisi minkštumo padikauliuose ir kulno srityje.