Naujienos

Sporto medicina – ne tik profesionaliems sportininkams

Mykolas Butvila

Klaidingai manoma, kad ši specializuota sveikatos priežiūros sritis skirta tik užsiiminėjantiems sportu ar norintiems pradėti tai daryti. Šiuo metu laikomasi nuomonės, jog kiekvienas aktyviai laisvalaikį leidžiantis žmogus turi reguliariai  konsultuotis su sporto medicinos specialistu – tik tokiu atveju fizinė veikla bus saugi ir efektyvi.

„Tiesą sakant, dauguma pacientų, kuriuos prižiūri sporto medicinos gydytojas, nedalyvauja varžybose. Vis dėlto, jie dažnai patiria ūmių ar lėtinių sužalojimų įvairiose treniruotėse, atlikdami pratimus ar net dirbdami. Stiprūs raumenys ir lankstumas gali sumažinti traumų riziką bei pagreitinti atsigavimą, jei yra susižeidžiama, – sako „Ortopro“ gydytojas Mykolas Butvila. – Visi galvoja, kad sporto medicinos gydytojas konsultuoja tik profesionalius sportininkus, bet taip nėra.  Kartais žmonės nusprendžia pradėti ką nors aktyvaus daryti, pavyzdžiui žaisti krepšinį su draugais savaitgalį po 20 metų neaktyvaus gyvenimo. Prieš tai tiesiog būtina įvertinti fizinę būklę. Specialistas padės suprasti, ar esate tam pasirengęs ir ko trūksta, kad tai darytumėte saugiai. Lygiai tas pats su bet kokiu sportu – bėgimu, slidinėjimu, tenisu…“.

Jei susižeidėte sportuodami, šios srities mediko tikslas bus:

  • Maksimaliai padidinti funkciją;
  • sutrumpinti laiką, praleistą nesportuojant;
  • sudaryti neoperacinio gydymo planą.

Taip pat gali paspartinti kreipimąsi į ortopedą-traumatologą, jei reikės pasikonsultuoti dėl chirurginės intervencijos. Vis dėlto, daugeliui sporto traumų operacijos neprireikia. „Nors dauguma pacientų atvyksta dėl traumų, tačiau mes dirbame ir su siekiančiais jų nepatirti – sureguliuojame mitybą, konsultuojame dėl veiklos tobulinimo. Įvertinę gyvenimo būdą, galime pasiūlyti būdus, kaip išvengti įprastų susižalojimų. Mityba ypatingai svarbi, nes leidžia pagerinti rezultatus. Specialistas gali nustatyti jūsų kalorijų, angliavandenių, baltymų, hidratacijos, vitaminų ir mineralų poreikį bei pateikti rekomendacijas, kas leistų paprasčiau pasiekti išsikeltus tikslus, – teigia M. Butvila.

Psichologiniai aspektai

Sporto medicinos specialistai sutaria, jog bene labiausiai neįvertintas traumų aspektas yra susijęs su psichine sveikata, todėl gydytojams labai svarbu nustatyti bendrą sportininko reakciją į fizinius krūvius ir galimas pasekmes.   

„Jei kalbi su sportininku ir paprašai apibūdinti save, vienas iš pirmųjų dalykų, išgirstas iš jo lūpų, yra – aš esu futbolininkas… aš futbolininkas… aš bėgioju – tai yra jų tapatybės dalis. Ypač aktualu paaugliams. Tai jų grupė, jų bendraamžiai. Jei jie susižeidžia ir negali žaisti, tai atima dalį jų tapatybės ir tikslo. Nepriklausomai nuo amžiaus, neigiamos emocijos, tokios kaip nerimas bei depresija, ne tik padidina traumų riziką, bet ir gali trukdyti reabilitacijai, – tvirtina gydytojas. Jo įsitikinimu, sveika emocinė aplinka daro didelę įtaką sportuojančio žmogaus tikslams ir rezultatams.