„Technologinį kaklo” skausmą sukelia ilgas elektroninių prietaisų naudojimas

Vis plačiau vartojamas medicininis išsireiškimas „Tech neck“ arba „technologinis kaklas“ – dar sąlyginai naujas terminas, apibūdinantis būklę, kai dėl nuolatinio išmaniųjų įrenginių eksploatavimo stuburui sukeliamas stresas. Nieko nekeičiant, ilgainiui dėl to neišvengiami ir laikysenos pokyčiai. Šiuo metu tai tampa aktualu milijonams jaunų žmonių, susiduriantiems su problemomis, kurios dėl natūralių degeneracinių pokyčių būdingos vyresniesiems. Realybė tokia, jog net kai kurių vaikų kūno padėtis jau primena vyresnio amžiaus žmonių figūros bruožus.
Kodėl tai turi kelti susirūpinimą?
Tyrimai rodo, kad galvos svoris arba apkrova stuburui ženkliai padidėja, palenkiant ją į priekį vos kelis centimetrus. Neutralioje padėtyje galva sveria apie 5-6 kg ir pasunkėja iki maždaug 27 kg, palenkus 60 laipsnių kampu.
Problema ta, kad sudėtinga atlikti bet kokius veiksmus su įrenginiais, išlaikant sveiką neutralią poziciją – nepatogu nei skaityti nei naršyti. Visi masiškai naudojami telefonai ir kompiuteriai nėra ergonomiški: į ekranus dažniausiai žiūrima net 45 laipsnių kampu, o ilgalaikė tokia padėtis itin vargina raumenis.
Surinkti medicininiai duomenys rodo, jog viršutinės kūno dalies stresas gali sukelti daugybę nepageidaujamų simptomų. Daugelis žmonių pirmą kartą „technologinio kaklo“ požymius pastebi vairuodami, kai jiems tampa sunku sankryžoje pasukti galvą į abi puses.
Kuo anksčiau atpažinti būklę itin svarbu, nes tik tokiu atveju galima išvengti gausybės su tuo susijusių sveikatos problemų. Kai kūnas signalizuoja apie minimą diskomfortą, tai įspėjimas, kad laikysena reikalauja dėmesio. Nors kartais kaklo sustingimas gali atrodyti kaip nedidelis nepatogumas, svarbu nenuvertinti galimo ilgalaikio poveikio.
Būtina sunerimti ir pasitarti su gydytoju, jei:
- dažni galvos skausmai;
- sustingimas ar spazmai kakle;
- skausmas smilkininio apatinio žandikaulio sąnaryje;
- maudimas tarp menčių ir pečių srityje;
- dilgčiojimas ar tirpimas rankose;
- sunku pakelti galvą po ilgo žiūrėjimo žemyn.
Atminkite, jog laikinas nepatogumas bet kada gali virsti nuolatine problema, dėl kurios bus sunkiau judinti kaklą, gali pasikeisti netgi stuburo kreivė. Kalbame ne tik apie keistą galvos skausmą – tai gali paveikti nervus, sukelti reguliarią migreną, sutrikdyti pusiausvyrą ir regėjimą. Uždelsus gali prireikti rimto gydymo ar net operacijos, todėl labai svarbu imtis veiksmų anksti, kai tik pirmą kartą pajuntate „technologinio kaklo“ simptomus.
Nustatyta, kad sindromas gali paveikti mąstymą ir sutrikdyti dėmesį, todėl net ir paprastos užduotys gali pasirodyti sunkios. Tai nutinka dėl to, jog nuolatinis viršutinės kūno dalies palinkimas sukelia įtampą smegenyse.
Imkitės priemonių – prevencija svarbiausia!
Būkite atidesni ir reiklesni savo laikysenai. Reguliarūs pratimai, tempimas ir jėgos treniruotės gali padėti neutralizuoti darbo su kompiuteriu ar naršymo telefone padarinius.
Rekomenduojame stiprinti viršutinės kūno dalies pagrindines raumenų grupes, nepamirštant kaklo. Ypač svarbūs raumenys, esantys tarp menčių.
Jei dirbate biure, rekomenduoja gauti profesionalų ergonominį įvertinimą, kad darbo vieta būtų įrengta taip, jog kūnas būtų kuo mažiau apkrautas.
Jei jau jaučiate simptomus, nedelskite, pasikonsultuokite su kineziterapeutu. „Technologinis kaklas“ gali sukelti tikrai nemažai problemų, tačiau yra būdų, kaip tai įveikti ir atsikratyti – ypač jei imsitės veiksmų kuo anksčiau.