Naujienos

Viskas, ką turėtume žinoti apie kelių sąnarius, ir kaip išlaikyti mobilumą

Mindaugas Klinga

Kelis yra sudėtingas blauzdikaulį ir šlaunikaulį jungiantis darinys iš kaulų, kremzlių, raumenų, sausgyslių ir raiščių. Stiprūs raumenys padeda palaikyti sąnarį ir sumažina problemų riziką. Silpni atvirkščiai – viena iš pagrindinių traumų priežasčių.

„Su šia galūnių dalimi susiję skausmai ir sužalojimai apsunkina aktyvų gyvenimo būdą. Laimei, yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad išvengtumėte traumų ir sumažintumėte maudimą. Geresnė kelių priežiūra visą gyvenimą, pradedant jau nuo 30-ties, gali  keleriais metais atitolinti diskomfortą vėlesniame amžiuje”, – sako “Ortopro” klinikos gydytojas-traumatologas Mindaugas Klinga.

“Ortopro” klinikos medikas  rekomenduoja kontroliuoti kūno svorį, nepamiršti tempimo pratimų, specialios avalynės ir sveiko gyvenimo būdo

Gydytojo teigimu, be pagrindinių dalykų, lemiančių kelių sąnarių sveikatą, nemažiau svarbus ir balansas. Stabilumo treniruotės padeda raumenims aplink kelius efektyviau dirbti kartu, rekomenduojama tai įtraukti į savo kasdienybę. Būtent viena iš šio raumenyno funkcijų ir yra palaikyti kelio balansą, kuris sumažina problemų riziką.

„Sveiko svorio išlaikymas yra vienas iš geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti dėl savo kelių. Kiekvienas papildomas kilogramas dar labiau apkrauna sąnarius, padidina osteoartrito ir traumų riziką. Reguliarūs tempimo pratimai taip pat padeda to išvengti. Stenkitės juos įtraukti į savo kasdienes treniruotes. Tinkami batai ir skersinio pėdos lanko nepriekaištinga atrama dar labiau gali padėti sumažinti kelių skausmo bei traumų riziką. Ir žinoma, sveika gyvensena bei fizinis aktyvumas“, – teigia M. Klinga.

Patiriant pasikartojančių traumų, osteoartritą ar lėtinį kelio skausmą, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais, kurie padės pakeisti elgseną ir sulėtinti ar suderinti veiklos intensyvumą. Per daug treniruojantis kelio bei raumenų problemos gali net pabloginti situaciją. „Jokio skausmo, jokios naudos“ – ne visada gali būti teisingas būdas.

Gydytojų konsultacija Vilniuje

Gydytojų konsultacija Klaipėdoje

Jei patyrėte traumą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ortopedą traumatologą

Ūmi trauma gali virsti lėtiniu negalavimu, kuris labiau pakenks sąnariams ir padidins osteoartrito riziką. Taip pat svarbu skirti laiko, kad sužalojimas išgytų. Daugelis žmonių per anksti grįžta prie aktyvios veiklos, o tai sukelia pernelyg didelį stresą sąnariams ir palengvina tolesnius sužalojimus.

Kelio skausmo gydymas galimas neoperacinėmis ir operacinėmis priemonėmis, priklausomai nuo diagnozės, kuri yra labai svarbi renkantis geriausią sprendimą. Neoperacinis gydymas apima skausmą malšinančius vaistus, kineziterapiją, fizioterapiją, aktyvumo keitimą, gyvenimo būdo pokyčius, karščio ar ledo paketus.

Daugumai pacientų chirurginės intervencijos neprireikia. Tačiau esant būtinybei atliekamos įvairios kelio sąnario patologijai gydyti reikalingos operacijos: dažniausiai minimaliai invazyvios, artroskopinės, kai sąnarys pasiekiamas per labai nedidelius pjūvius ir pasitelkiant optinę įranga padaromos reikiamos manipuliacijos.