Biomechaniniai judesio tyrimai

Biomechanika yra svarbi reabilitacijos ir sporto medicinos sritis, kuri analizuoja žmogaus mobilumo principus bei judesio ir jėgos sąveiką organizme.

Raumenų, kaulų, sąnarių ir kitų audinių sąveikos bei sporto rezultatų santykio supratimas sportuojantiems asmenims gali padėti optimizuoti techniką, išvengti traumų bei padidinti bendrą efektyvumą. Taip pat tai leidžia įvertinti nesportuojančių žmonių eiseną, laikyseną, koreguoti reabilitacijos eigą ar strategiją. Tyrimui pasitelkiamos inovatyviausios išmaniosios technologijos labai tiksliai fiksuoja judesio kokybinius parametrus ir eliminuoja galimų klaidų faktorių.

Judesio analizė

Ji apima žmogaus mobilumo modelių, sąnarių kampų ir jėgų, veikiančių einant, bėgant ar atliekant funkcinius judesius (šuoliukus, krypties keitimus ir pan.) įvertinimą. Duomenims rinkti ir biomechaniniams kintamiesiems analizuoti naudojamos didelės spartos kameros, poslinkio fiksavimo sistemos ir jėgos platformos. Šis tyrimas suteikia įžvalgų apie judesių efektyvumą, technikos optimizavimą, traumų prevenciją, reabilitacijos poveikio įvertinimą, ortopedinių vidpadžių koreguojantį poveikį, tinkamos avalynės dėvėjimą.

BIOMECHANINIAI JUDESIO TYRIMAI

Eisenos ir laikysenos tyrimas
55
Ji skirta įvertinti žmogaus ėjimo modelį. Ištyrę pėdos smūgį, žingsnio ilgį, kadenciją, viršutinės ir apatinės dalies judesius bei kitus parametrus, kineziterapeutai gali nustatyti anomalijas ir biomechanines eisenos ar laikysenos problemas, kurios prisideda organizmo pokyčių, lėtinių skausmų, kompensacinių mechanizmų.
Bėgimo tyrimas
85
Skirtas įvertinti žmogaus bėgimo modelį. Tyrimo metu yra analizuojami galvos, pečių, rankų, riešų, klubų, kelių, čiurnų, pėdų judesio parametrai, taip pat lyginamos kairės ir dešinės pusių padėtys. Per tyrimą galima pasirinkti pradedančio, pažengusio ar profesionalaus sportininko režimus, skirtingus greičius. Gauti rezultatai apdorojami dirbtinio intelekto ir sugretinami su kitais tokio pačio lygmens sportuojančio žmogaus judesiais, kuriuos mokslininkai nustatė pačiais efektyviausiais. Bėgimo analizės metu galima įvertinti technikos pokyčius, atsiradus nuovargiui. Būtent nuovargis dažnu atveju keičia biomechaniką, dėl ko padidėja traumų rizika. Šio tyrimo metu taip pat galima įvertinti, kuri avalynė yra tinkamiausia ir efektyviausia.
Funkcinių judėsių tyrimas
140
Tyrimas įvertina biomechaninius parametrus, atliekant funkcinius judesius ant jėgos platformos. Šio tyrimo metu vertinami judesiai, kuriuos galimai atliekant nuolatinėje netaisyklingoje pozicijoje, auga traumų rizika. Pavyzdžiui, nustatyta, kad sportininkai, atliekantys šuolio judesį į priekį ar į viršų bei nusileidžiantys ant kieto paviršiaus, kai jų kelių sąnariai krypsta link kūno vidurio linijos, turi ženkliai didesnę tikimybė patirti priekinio kryžminio raiščio traumą, nei tie, kurių kelių sąnarių rotaciniai judesiai išlieka kaip įmanoma neutraliose biomechaninėse normose. Ši judesio skenavimo technologija, derinama su kineziterapija, suteikia sportininkui galimybę pasiekti geresnius rezultatus, išvengti traumų ir taip prailginti sportininko karjerą.

Traumų prevencija ir biomechaniniai tyrimai

Raumenų, kaulų, sąnarių ir kitų audinių sąveikos analizė leidžia ištaisyti judesių disbalansą ir optimizuoti biomechaniką, kad būtų išvengta traumų. Sporto medicinos specialistai naudoja pratimų, judesio technikos modifikacijų ir avalynės koregavimo derinį, kad išspręstų nustatytas mobilumo problemas. Visa tai leidžia sumažinti pernelyg didelio susižalojimų riziką ir pagerinti našumą.

Sporto našumo didinimas

Biomechanika atlieka svarbų vaidmenį optimizuojant sportinius rezultatus. Analizuodami judėjimo modelius sporto medicinos specialistai nustato sritis, kurias reikia tobulinti, ir planuoja procedūras, leidžiančias pagerinti techniką, galią, efektyvumą ir bendrą našumą. Tyrimas gali suteikti vertingos informacijos norintiems įgyti konkurencinį pranašumą prieš kolegas aikštynuose.

Biomechanika ir reabilitacija

Biomechaninė analizė taip pat suteikia informacijos apie sportininkų ar nesportuojančių žmonių, atsigaunančių po traumų ar operacijų, reabilitacijos strategijas. Įvertindami judesių modelius ir nustatydami kompensacinius mechanizmus, kineziterapeutai parengia tikslines programas, kurios padeda spręsti  problemas, atkuria mobilumą ir palengvina saugų grįžimą į sportinę veiklą ar įprastą gyvenimą.

Biomechaninį tyrimą atlieka patyręs kineziterapeutas.

Tai apima:

  • Pasirinktą tyrimą (eisena, bėgimas, funkcinis tyrimas)
  • Tyrimo protokolą
  • Kineziterapeuto gautų duomenų analizę
  • Rekomendacijas su individualiu prisijungimu prie pratimų platformos
  • Jei reikalinga, nukreipimą gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacijai

Esant poreikiui, galima atvykti pas tą patį kineziterapeutą dėl tikslesnio manualinio ištyrimo ir išsamesnės programos sudarymo. Taip pat galima užsisakyti individualius užsiėmimus, kad reabilitacijos programa būtų efektyvesnė ir kiek įmanoma trumpesnė.

Jei pasirinksite užsiėmimus namuose, rekomenduojame apsilankyti pas kineziterapeutą kas dvi savaites, pokyčio įvertinimui ir programos koregavimui.

Kai pajusite ar kineziterapeutas pamatys reikšmingą pokytį, rekomenduojame atlikti pakartotinį tyrimą, kad būtų įvertintas judesių progresas. Įranga leidžia pastebėti ir palyginti net menkiausius pasikeitimus.

Jei norite pagerinti sportinius rezultatus ar džiaugtis mėgstama sportine veikla be skausmo, „Qualisys” kūno judesių analizės vertinimas padės tai padaryti! Tyrimo metu mūsų kineziterapeutas įvertins judėjimo techniką ir stilių, laikyseną, raumenų pakitimus biomechaninėje sistemoje, sąnariams tenkančią apkrovą ir padės jau šiandien judėti lengviau.