Jei jums ant riešo ar piršto atsirado neskausmingas gumbelis, tikėtina, kad turite gangliono cistą: kas lemia jų susidarymą?
Netikėtai atsiradusios gangliono cistos dydis gali svyruoti nuo žirnio iki golfo kamuoliuko dydžio. Jo viduje – lipni, skaidri, bespalvė, želatininė medžiaga. Šie dariniai dažnai būna ant rankų ir riešų. Jos iškyla greitai, keičia dydį, o paskui išnyksta. Bet kodėl? O ką daryti, jei tai sukelia problemų?
„Ortopro” klinikos specialistai išties dažnai sulaukia pacientų, kurie kreipiasi dėl cistų ant riešo, pirštų ar plaštakos. Gydytojų teigimu, jos nėra pavojingos, bet atrodo negražiai ir kartais gali sukelti rankų bei riešų skausmą. Kai kurios vystosi greitai, tačiau dažniausiai jų augimas vyksta laipsniškai. Dauguma geriau matomos, kai riešas yra sulenktas. Jos gana dažnai išnyksta savaime, bet vėl gali atsirasti. Kai kuriais atvejais trukdo sąnarių judėjimui.
Kokių priemonių imtis, atsiradus gangliono cistai?
- Venkite pasikartojančių judesių. Nors tiksli minėtų darinių iškilimo priežastis nežinoma, pasikartojantys rankos ir riešo judesiai sukelia sužalojimus, dėl kurių kaupiasi skysčiai. Apribojus veiklą diskomfortas sumažėja arba iš viso išnyksta.
- Naudokite šiltus kompresus. Imobilizavimas įtvaru ar kompresiniai apvyniojimai, mažo elastingumo tvarsčiais pagerins kraujotaką. Pagelbės ir specialūs pratimai.
- Jei cistą gydote namuose, nebandykite jos pradurti ar išspausti. Tai ne tik neveiksminga, bet ir gali sukelti infekciją ar inicijuoti pasikartojimo riziką.
- Gydantis būtinai pasitarkite su gydytoju.
Cistos gydymas:
Daugeliu atvejų ganglioninės cistos nereikalauja medicininės priežiūros. Tačiau vis tiek svarbu, kad šios srities specialistas diagnozuotų būklę ir įsitikintumėte, jog tai nėra kita problema. Kai kurie tokie dariniai gali tapti skausmingi, nes spaudžia šalia esančias struktūras, pavyzdžiui, nervus. Jei taip atsitinka, taip pat galite jausti dilgčiojimą, tirpimą ar raumenų silpnumą. Tokiu atveju rekomenduotina:
- sumažinti aktyvumą;
- apriboti judesius paveiktoje vietoje;
- naudoti riešo įtvarą.
Gangliono cista gali plyšti viduje, jausmas tuo metu – lyg vanduo bėgtų per riešą. Plyšus išsiskiria skystis po oda, kuris rezorbuojasi. Kelias dienas galite matyti paraudimą ir patinimą. Kreipkitės į gydytoją, jei skausmas per kelias dienas nesumažėja arba atrodo, kad didėja.
Didesnė tikimybė turėti šiuos gerybinius navikus:
- Asmenims nuo 20-ies iki 50-ies metų;
- Moterims;
- Žmonėms, kurie nuolat apkrauna riešus ir rankų sąnarius kartotine veikla;
- Sergantiems pirštų sąnarių artritu;
- Turintiems sąnarių ar sausgyslių traumų.
Rekomenduojame kreiptis į Ortopro specialistus.