Kodėl alkūnės skausmas-lateralinis epikondilitas yra toks dažnas?
Daug žmonių kenčia nuo šios lėtinės ligos, kitaip dar vadinamos tenisininko alkūnės, tačiau tik apie 5 proc. negalavimų atsiranda dėl atliekamų smūgių su rakete. Skausmą dažniausiai sukelia pasikartojantys judesiai, ypač sukamieji. Vis dėlto, verta žinoti, kad prie to gali privesti ir daugybė skirtingų veiklų. Šiame straipsnyje nurodysime 6 pagrindines veiklas, kurios dažniausiai sukelia alkūnės skausmą-lateralinį epikondilitą.
6 pagrindinės priežastys, dėl kurių dažniausiai diagnozuojamas susirgimas:
- Darbas kompiuteriu. Pirmas dalykas, kas šauna į galvą apie visą dieną intensyviai klaviatūros klavišus spaudžiančius žmones – juos gali kankinti riešo kanalo sindromas. Tačiau jiems taip pat gresia ir tenisininko alkūnė. Šie kasdieniai, dažnai nuolatiniai riešo ir pirštų judesiai suaktyvina dilbio raumenis. Pakartotinis naudojimas gali išprovokuoti minėtą būklę. Vienas iš būdų išvengti negalavimo – atlikti judesius riešais kuo labiau neutralioje padėtyje. Taip pat gali būti verta įsigyti ergonomišką klaviatūrą ir pelę. Negalima riešų laikyti nenatūraliai įtemptus valandų valandas.
- Dažymo darbai. Nesvarbu, ar dažote sienas ir kitus paviršius profesionaliai pagal specialybę ar tai darote tik laisvalaikiu, savaitgaliais – jums gresia tenisininko alkūnė.
Naudojant teptuką ir volelį, veikia pasikartojančios įtampos. Rankas tenka daug sukioti bei lankstyti. Būtent šie judesiai provokuoja susirgimą. Prieš dažydami būtinai palankstykite riešus ir rankas, kad raumenys bei sausgyslės apšiltų. Darykite pertraukas. Tai turėtų sumažinti riziką. - Automobilių remontas. Remontuojant transporto priemones ypatingai daug sukimo judesių. Mechanikai gali susirgti tenisininko alkūne. Vis dėlto, naudojant tinkamus įrankius, galima išvengti skausmo. Elektriniai prietaisai lengviau priglunda prie rankos nei rankiniai, tačiau pakartotinis bet kurio įrankio naudojimas taip pat gali iššaukti negalavimą. Kartu su tempimo pratimais prieš darbą, naudojant skirtingus įrankius ir judesius, galite sumažinti pavojų.
- Staliaus darbai. Pjaunant ir kalant taip pat kyla rizikų dėl tenisininko alkūnės. Dailidėms gali tekti ilgą laiką laikyti rankas ir riešus įtemptoje padėtyje. Vėlgi, įrankiai gali turėti įtakos. Tačiau būtina atkreipti dėmesį į darbo techniką. Jei tai susiję su pasikartojančiais judesiais, stenkitės juo atlikti sklandžiai ir kontroliuojamai. Jei rankos trūkčioja, rizika tik padidėja.
- Sunkioji atletika. Pasikartojimas – šios sporto šakos esmė. Pratimai, atliekami su dideliais svoriais, gali sukelti nepageidaujamą būklę. Kai kurios treniruotės sukelia didesnį skausmą nei kitos. Jei svarmenų salėje kenčiate nuo tenisininko alkūnės, atsižvelkite į šiuos patarimus: padarykite pertrauką nuo svorių kėlimo; atlikite mažiau pratimų su svarmenimis.
- Golfas. Jei mėgaujatės šiuo sportu, tikriausiai, girdėjote apie golfo žaidėjo alkūnę. Tačiau, dauguma entuziastų labiau kenčia nuo teniso alkūnės nei golfo žaidėjo alkūnės.
Specifiniai siūbavimo judesiai sukelia dideles apkrovas riešams. Ir ta įtampa labai pasikartoja. Štai kodėl golfo žaidėjai, ypač vyresni, susiduria su sausgyslių problemomis. Jei kenčiate nuo teniso ar golfo žaidėjo alkūnės, pradėkite nuo poilsio. Išbandykite priešuždegiminius vaistus ir prieš žaisdami įsitikinkite, kad esate sušilę.
5 būdai, kaip išvengti tenisininko alkūnės:
- atlikite tempimo pratimus prieš veiklą, kuri bus susijusi su pasikartojančiais judesiais;
- naudokite elektrinius, o ne rankinius įrankius;
- naudokite rankinius įrankius su didele ir paminkštinta rankena;
- atlikite sklandžius judesius, o ne trūkčiojančius;
- stenkitės, kad riešas būtų kuo neutralesnėje padėtyje.
Daugiau apie tenisininko alkūnę skaitykite čia.