Osteoporozė – tai liga, kai senstant žmogaus kaulai tampa mažiau tankūs ir labiau linkę lūžti. Be to, ji kartais vadinama vaikystės liga, kurios pasekmės būna senatvėje. Priežastis paprasta. Kaulų masė, kurią žmogus pasiekia vaikystėje ir paauglystėje, padeda suformuoti kaulų sveikatą visam gyvenimui.
Jei nėra ryškių vizualinių pakitimų, paprastai tėvai, galvodami apie savo vaiko sveikatą, neatkreipia jokio dėmesio į jo skeleto vystymąsi. Tačiau sveikų kaulų formavimasis yra svarbus augimo procese, nes saugo nuo lūžių, suteikia kūnui tvirtumo ir gali padėti išvengti osteoporozės (kaulų masės praradimas ir jų struktūros susilpnėjimas) vėlesniame amžiuje.
Vaikystėje kaulų masė didėja. Dauguma žmonių pasiekia didžiausią maždaug iki 25-30 metų. Tuo metu kaulai stipriausi ir tankiausi. Tiesą sakant, maždaug 90 procentų kaulų masės merginos įgyja iki 18 metų, o jaunuoliai iki 20 metų. Po to skeleto modeliavimas tęsiasi, bet jau prarandama šiek tiek daugiau nei priaugama”, – tvirtina „Ortopro” klinikos vaikų chirurgė Jolanta Labanauskienė.
Gydytojos teigimu, tikimybė, kad jūsų atžala po kelių dešimtmečių susirgs osteoporoze, tiesiogiai priklauso nuo to, kiek kaulų masės jis turės sulaukęs 30-ies ir kaip greitai jos neteks po to.
Kodėl reikia rūpintis kaulų sveikata?
Kai žmogus kaulai stiprūs, jis turi gerą postūmio struktūrą ir gali lengvai judėti. Be to, skeletas suteikia atramą raumenims ir audiniams, apsaugo širdį, plaučius ir smegenis bei kitus organus nuo traumų. Kaulai taip pat kaupia mums reikalingus vitaminus ir mineralus. Tuo tarpu silpni kaulai lengvai lūžta, gali sukelti sunkiai pakeliamą skausmą ir netgi sumažinti ūgį.
„Atminkite, kad jūsų vaiko kaulai yra esminiai organizmo komponentai, sudaryti iš kietų ir tvirtų ląstelienos audinių, kuriais teka kūno skysčiai. Jie nuolat auga ir atsinaujina. Dėl to gali sustiprėti, laikantis tinkamos mitybos ir fizinių pratimų“, – sako J. Labanauskienė. – Kai vaikai bėgioja, šokinėja ar kelia ką nors sunkaus, tai sukelia stresą jų kaulams. Jis savo ruožtu siunčia signalą smegenims, kad skeletas turi būti stipresnis ir organizmas, reaguodamas į tai, pradeda natūralų biologinį procesą – naujų ląstelių generaciją”.
Būtent dėl šios priežasties, pasak „Ortopro” klinikos gydytojos, tėvai turėtų skatinti savo vaikus kuo daugiau judėti ir sportuoti.
Fizinis aktyvumas tiesiog būtinas, norint išvengti rimtų traumų vaikystėje
Dauguma tėvų mano, kad paaugliai, pasiekę maksimalų savo ūgį, nustoja arba beveik nustoja vystytis fiziologiškai. Tačiau tiesa ta, kad vėlyvieji paauglystės metai yra gyvybiškai svarbūs skeletui. Jungtinių valstijų medicinos asociacijos leidžiamame žurnale „JAMA Pediatrics” publikuojamas tyrimas, kuris atskleidė, jog maždaug 10 procentų kaulų masės toliau kaupiasi, kai jaunuoliai nustoja augti.
Be to, medicinos mokslininkai nustatė, kad kaulai įvairiose skeleto dalyse vystosi ne vienodu greičiu ir kad ūgio didėjimas iki paauglystės gerokai lenkia šį procesą. Būtent tai paaiškina, kodėl vaikai ir paaugliai itin dažnai patiria įvairių lūžių – statistika rodo, jog nemažiau nei trečdaliui jaunų žmonių iki pilnametystės buvo lūžęs bent vienas kaulas.
Dar viena mokslinė studija parodė, kad mažiau aktyvių paauglių kaulai buvo silpnesni. Kitaip tariant, vaikai, kurie sėdi prie kompiuterių ir žaidžia, naudojasi technologijomis ar tiesiog tinginiauja, neapkrauna savo skeleto taip, kad būtų skatinamas jo vystymasis. Dar paaiškėjo, kad berniukų kaulai viso tyrimo metu buvo didesni ir stipresni, tačiau į fizinį krūvį reagavo lygiai taip pat kaip ir mergaičių. Tyrėjai nustatė, kad fizinio aktyvumo pobūdis skeleto veiksmingam vystymuisi neturėjo beveik jokios įtakos: trumpi užsiėmimai, tokie kaip šokiai namuose, gaudynės ar šokinėjimas teigiamai veikė kaulų sveikatą. Vis dėlto, išvadoje skelbiama, jog naudingiausi yra didelio smūgio pratimai, kurie sukelia greitą skeleto įtempimą – tai šokinėjimas, bėgimas, aerobika, gimnastika.
5 pagrindiniai veiksniai, lemiantys kaulų sveikatą:
- Fizinė veikla. Fiziškai neaktyvūs vaikai ir paaugliai turi didesnę osteoporozės riziką vėlesniame amžiuje.
- Kalcio suvartojimas. Kai jauno žmogaus maiste trūksta šios medžiagos, sumažėja kaulų tankis. Tai padidina lūžių ir ankstyvo skeleto dalių retėjimo riziką.
- Valgymo sutrikimai. Paaugliams, turintiems valgymo sutrikimų, tokių kaip anoreksija ar bulimija, gresia kaulų retėjimas. Be to, Krono liga ir celiakija taip pat gali turėti įtakos organizmo gebėjimui įsisavinti kalcį.
- Tam tikri vaistai. Pasitarkite su gydytoju dėl vaistų, kuriuos vartoja jūsų vaikas, ir galimą jų poveikį kaulų sveikatai. Pavyzdžiui, pakenkti gali ir ilgalaikis hormoninių medikamentų vartojimas.
- Rūkymas ir „veipinimas“. Žalingas įprotis prisideda prie kaulų mineralizacijos sumažėjimo ir jų silpnėjimo, nes sumažina skeleto ir daugelio kitų kūno audinių aprūpinimą krauju. Cigaretėse esantis nikotinas lėtina kaulus gaminančių ląstelių, vadinamų osteoblastais, gamybą, taip pat sumažina kalcio, kuris yra būtinas gyvybinėms funkcijoms, pasisavinimą. Tabako vartojimas paauglių tarpe auga daugelyje šalių, ypač tarp mergaičių.
Ugdydami sveikus įpročius, tokius kaip tinkama mityba ir fizinis aktyvumas, prisidedame prie vaikų kaulų sveikatos. Atminkite, kad vaikai jus atidžiai stebi – tiek geri, tiek blogi įpročiai daro didelę įtaką atžalų elgesiui.