Naujienos

Tempimo pratimai yra pirmoji pagalba skaudančioms pėdoms

Matas Urmanavičius

„Viena iš dažniausiai pasitaikančių gydytojo ortopedo-traumatologo rekomendacijų per konsultacijas – tempimo pratimai. Tai svarbi bet kokio gydymo plano dalis, padedanti pagerinti būklę ir sumažinti skausmą“, – sako „Ortopro“ klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Matas Urmanavičius.

Atlikti tyrimai ir ekspertų įžvalgos atskleidžia, jog pėdoms, kurios yra sveikatos pagrindas, vis dar skiriama per mažai dėmesio. Išlaikant jas puikios formos, pagerėtų laikysena, būtų išvengiama traumų ar skausmingų būklių.  

Kodėl tempimo pratimai yra tokie svarbūs?

Gydytojo M. Urmanavičius teigimu, pagrindinė pėdų diskomforto priežastis – blauzdos raumens sutrumpėjimas. Mokslinių tyrimų duomenimis, dvilypio blauzdos raumens sutrumpėjimą turi iki 50 proc. populiacijos ir ši patologija gali sukelti visos pėdos anatominius pokyčius. 

„Būtent dėl vieno segmento disbalanso, perkrova tenka kompensatoriniams mechanizmams, dėl ko ir vystosi minėti negalavimai. Esant blauzdos užpakalinės raumenų grupės sutrumpėjimui, padidėja įtampa pačioje Achilo sausgyslėje, raumens sausgyslės jungtis tampa trumpesnė. Atsiranda raumens hipertonusas, mažėja struktūros elastinės savybės. Sausgyslė nenormaliai apkraunama kiekvieno žingsnio metu. Esant ribotai elastinei funkcijai, Achilo sausgyslė, vietoj to, kad absorbuotų energiją yra pažeidžiama. Dėl nuolatinių mikrotraumų, vystosi Achilo sausgyslės tendinozė, t.y., degeneracinis lėtinis uždegimas. Pastarasis gali sukelti varginantį skausmą kulno srityje, arba ilgainiui progresuoti į Achilo sausgyslės plyšimą. Taip pat, esant blauzdos dvigalvio raumens sutrumpėjimui perkrova persiduoda pėdos sąnariams, sutrinka atraminė priekinės dalies funkcija, vystosi pado fascijos uždegimas.

Blauzdos užpakalinės raumenų grupės pratimai turi teigiamą efektą čiurnos ir pėdos funkcijai palaikyti. Pratimais galima prailginti raumens ir fascijos skaidulas, padidinti sausgyslės elastingumą irpasipriešinimą tempimo jėgoms, pagerinti judesių amplitudę bei mobilumą“ – teigia M. Urmanavičius.

Surinktais duomenimis, Lietuvos gyventojai kasdien vidutiniškai nueina daugiau nei 3000 žingsnių. Todėl daugelis tam tikru gyvenimo momentu susiduria su padų maudimu, mat jie veikia kaip standi konstrukcija, išlaikanti svorį judėjimo metu. Pėda taip pat veikia kaip lanksti konstrukcija, padedanti vaikščioti nelygiu reljefu, o jos audinio juosta, jungianti kulną su kojų pirštais, yra tarsi diafragma.

Pėdos yra aktyvaus gyvenimo būdo ir ilgaamžiškumo pagrindas

Galūnių skausmas akivaizdžiai pablogina gyvenimo kokybę ir trukdo kasdienei veiklai, pavyzdžiui mankštintis, vairuoti, vaikščioti, dirbti, važiuoti dviračiu, ir kt. Tačiau dažniausiai tam neskiriamas tinkamas dėmesys, o sekinantis pėdų skausmas yra daugelio problema. Ir vis dėlto, veiksminga pagalba įmanoma be vaistų ar apsilankymo pas gydytoją. Beje, sveiko svorio išlaikymas taip pat labai aktualus pėdų būklei.

„Tempimas yra labai svarbus ir gali padėti atpalaiduoti pėdas bei numalšinti skausmą. Pratimai turi būti atliekami lėtai ir apgalvotai, be perteklinės jėgos. Prieš atsipalaiduojant, tempti galūnes reikia 30 sekundžių. Mūsų raumenų skaidulos yra labai lanksčios. Galbūt, ką nustebins, jog raumuo gali išsitempti iki pusantro karto daugiau nei pradinis ilgis, tačiau sausgyslės nėra tokios lanksčios. Ištempus sausgyslę tik 4 procentais, galime pakenkti. Dažniausiai traumuojama, kai sausgyslės tempiasi per greitai arba netikėtomis kryptimis. Tai štai kodėl svarbu jas ištempti lėtai ir nuosekliai“, – teigia „Ortopro“ klinikos kineziterapeutė Aistė Vaitukaitienė.

Trys veiksmingi tempimo pratimai, kuriuos rekomenduoja „Ortopro“ komanda:

  1. Blauzdos tempimas: atsistokite veidu į sieną ir priglauskite prie jos rankas. Patraukite vieną koją atgal ir laikykite ją tiesiai, kulnu tvirtai remdamiesi į žemę. Sulenkite priekinį kelį ir pasilenkite link sienos, jausdami blauzdos tempimą. Palaikykite 30 sekundžių ir pakartokite su kita koja.
  2. Pirštų ištempimas: atsisėskite ant kėdės ir ištieskite vieną koją priešais save. Naudokite rankšluostį arba atsparumo juostą, kad apjuostumėte kojų pirštus. Švelniai patraukite rankšluostį ar juostą link savęs, ištiesdami kojų pirštus atgal. Palaikykite 30 sekundžių ir pakartokite su kita koja.
  3. Padų fascijos tempimas: atsisėskite ant kėdės ir vieną koją sukryžiuokite ant kitos. Ranka švelniai traukite pirštus atgal, link savęs, kol pajusite tempimą pėdos skliaute. Palaikykite 30 sekundžių ir pakartokite su kita koja.