Naujienos

Kelios priežastys, kodėl važinėjimas dviračiu yra geriausias pratimas, malšinant kelių skausmą

Tomas Jonaitis

Nustatyta, jog maždaug kas ketvirtas suaugusysis kenčia nuo tarp blauzdos ir šlaunies esančio kelio sąnario skausmų. Pacientai į gydytojus kreipiasi dėl varginančių laikinų sužalojimų arba dėl įsisenėjusių lėtinių ligų.

Dažniausi negalavimams įtaką darantys faktoriai yra amžius, traumos, nutukimas ir pasikartojantis sąnario stresas. Su kelių skausmu susiduria įvairaus amžiaus žmonės – vis dėlto, vidurkis 66-eri metai.

Tokiems pacientams beveik visais atvejais rekomenduojama minti pedalus, nes šios treniruotės dėl nedidelės apkrovos sąnariams, raumenų stiprinimo ir stabilizacijos ypač efektyviai pagerina būklę, be to, teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą.

„Kelis – didžiausias kūno sąnarys ir labiausiai pažeidžiamas. Jame susijungia apatinė šlaunikaulio ir viršutinė blauzdikaulio dalys, girnelė ir keli dideli raiščiai, kurie stabilizuoja ir amortizuoja apkrovas. Važiavimas dviračiu veiksmingai reabilituoja ir stiprina kelius, nes mažiau apkrauna sąnarį.  Dėl to tai geras pasirinkimas žmonėms, kenčiantiems nuo skausmo, net ir sergantiems artroze. Važiavimas dviračiu taip pat padeda sustiprinti raumenis aplink kelius, o tai gali padėti palaikyti sąnarį ir sumažinti skausmą. Be to, dviratis pagerins lankstumą ir judesių diapazoną, o tai taip pat sumažina skausmą“, – sako „Ortopro” klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Tomas Jonaitis. – Jei jau turite kelio traumą, važiavimas dviračiu leidžia atlikti lėtus, kontroliuojamus judesius, naudojant kelis skirtingus kojų raumenis. Važinėjimas dviračiu yra puikus būdas deginti kalorijas. Tai gali padėti kovoti su antsvoriu arba išlaikyti sveiką svorį. Perteklinis svoris taip pat sukelia papildomas apkrovas ir stresą keliams, todėl jo kontrolė tikrai sumažins diskomfortą“.

Gydytojo teigimu, mankštinimasis minant pedalus taip pat apribos širdies ligų, insulto ir kitų lėtinių ligų riziką.

8 patarimai, kaip važiuoti su dviračiu, kai skauda kelius:

  1. Prieš tai rekomenduojama apsilankyti treniruoklių salėje ir sustiprinti raumenis su taip vadinamuoju gulinčios padėties dviračiu, kurio pedalai sumontuoti priekyje ir minami, kojoms esant horizontalioje padėtyje.
  2. Jei mankštinsitės ant stacionaraus treniruoklio, išlaikykite ne per didelį pasipriešinimo lygį. Kitaip galite pažeisti nusilpusius audinius. Nustatykite pasipriešinimo lygį taip, kad jaustumėte apkrovą, tačiau galėtumėte įveikti 30 minučių seansą. Padidinkite pasipriešinimą palaipsniui, mažais žingsniais kiekvieną savaitę arba kiekvieną treniruotę, arba kaip nurodė gydytojas.
  3. Kai raumenys sustiprės, galite pereiti prie važiavimo dviračiu lauke. Pradėkite lėtai ir tik palaipsniui didinkite važiavimo intensyvumą ir trukmę.
  4. Tinkamai sureguliuokite sėdynės ir vairo padėtį. Per aukšta arba per žema pozicija gali per daug apkrauti jūsų kojas. Kelias turi būti sulenktas 5–10 laipsnių kampu žemyn. Didesnis kampas reiškia, kad sėdynė yra per žemai, o tiesi koja rodo, kad sėdynė per aukštai.
  5. Pradžioje važiuokite lygia trasa, įkalnės gali labiau apkrauti kelio sąnarius, o bandymas per anksti į jas įkopti gali grąžinti jus ant stacionaraus dviračio. Kai būsite pasiruošę įkalnėms, iš pradžių bandykite įvažiuoti į mažesnes, po to palaipsniui didinkite.
  6. Važiuodami lauke pasirinkite žemą pavarą. Rinkitės tokią, kuri nebus per didelė apkrova keliams ir nesukels skausmo.
  7. Jei per sunku lauke važiuoti dviračiu ar vietovė kalvota, galite rinktis ir elektrinį dviratį, kuris taip pat turi pavaras, su kurių pagalba galėsite reguliuoti apkrovas. Elektrinis dviratis ypač tinka vyresnio amžiaus žmonės, sergantiems artroze. Elektrinė transporto priemonė padarys važiavimą patogesniu ir padidins motyvaciją treniruotis.
  8. Jei jaučiate skausmą ar diskomfortą, nustokite važiuoti ir pasitarkite su gydytoju.