Ar gali PRP terapija sumažinti kelio sąnario skausmą?
Jungties tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio osteoartritas (OA), kitaip artrozė, yra sudėtinga liga, kuriai įtaką daro įvairūs veiksniai: amžius, genetika, nutukimas ir ankstesni sužalojimai. Pirmiausia ji pažeidžia kremzlinius audinius. Kai jie netenka buvusio funkcionalumo, kaulai pradeda trintis vienas į kitą, sukeldami diskomfortą, uždegimą ir susilpnėjusią sąnarių funkciją.
Nors OA yra vienas iš labiausiai paplitusių raumenų ir kaulų sistemos negalavimų pasaulyje, jo gydymas vis dar yra gana ribotas. Šiuo metu nėra patvirtintų ligą modifikuojančių vaistų, o neoperacinis būdas yra susijęs tik su maža ar vidutine nauda bei gali turėti ir neigiamą poveikį.
Plazmos injekcijos, kitaip vadinamos trombocitais turtingos plazmos injekcijos (PRP), vis labiau populiarėja ortopediniame gydyme kaip regeneracinės medicininės praktikos dalis. Sparčiai daugėja ir mokslinių klinikinių tyrimų, kuriais stengiamasi
nustatyti šio terapinio proceso veiksmingumą. Didelis dėmesys taip pat skiriamas būtent PRP taikymui OA atvejais. Surinkti duomenys leidžia medikams teigti, jog priemonė padeda kontroliuoti skausmą ir gyvenimo kokybę. Pavyzdžiui, atsitiktinių
pacientų, sergančių kelio sąnario OA, būklės analizė parodė, kad PRP terapija, lyginant su hialurono rūgšties injekcijomis, leido efektyviau kontroliuoti skausmą, pagerėjo funkcija, o teigiamas poveikis tęsėsi iki vienerių metų.
„Ši injekcinė terapija, kaip ir kitos regeneracinės medicinos procedūros, priklauso nuo natūralių organizmo gebėjimų išgydyti save. Savo praktikoje matau, kad daugeliui pacientų pagerėjo po PRP injekcijų, sumažėja skausmas, patsistatė funkcija. Tuo pačiu į teigiamą pusę pasikeitė gyvenimas, – sako „Ortopro“ gydytojas ortopedas-traumatologas Martynas Karneckas. – Viena iš priežasčių, kodėl pacientai renkasi PRP, yra gebėjimas suteikti ilgalaikį palengvėjimą. Nors vaistai nuo skausmo gali pasiūlyti laikiną diskomforto malšinimą, jie nepašalina pagrindinių osteoartrito priežasčių. Kita vertus, PRP procesus nukreipia į problemos šaknį, sustiprinant natūralius organizmo gijimo procesus. Tai gali suteikti ilgalaikį skausmo malšinimą ir geresnę sąnarių funkciją, kas dažnai leidžia sergančiajam užsiimti savo kasdiene veikla ir jaustis gerai“.
Gydytojo teigimu, dėl PRP taikymo medikų bendruomenėje vis dar vyksta intensyvios diskusijos – vieni laukia svaresnių įrodymų, paremtų klinikiniais tyrimais, kiti taiko šį metodą, nes girdi pacientų teigiamus atsiliepimus.
„Vieno atsakymo nėra, kiekvieno situacija yra skirtinga. Daugelis besikreipiančiųjų pagalbos nežino, kad artrozė yra degeneracinė sąnarių liga ir sukelia daugybę patologinių pokyčių kelio sąnaryje bei aplinkinėse struktūrose. Kremzlės dėvėjimasis ir plonėjimas yra problemos esmė, tačiau tai yra susiję ir su sinovitu, kojos ašies deformacija, raumenų silpnumu dėl riboto naudojimo, sąnario sustingimu, degeneraciniais menisko plyšimais, kaulų edema… Norint gydyti kelio skausmą, reikia atsižvelgti į visas šias problemas“, – teigia gyd. M. Karneckas.