Naujienos

Neskausmingos PRF ir PRP injekcijos į sąnarį. Kuo jos skiriasi?

Ortopro Eduardas Bartkevicius

PRF (angl. Platelet Rich Fibrin, liet. trombocitais turtingas fibrinas (Fibrinas – netirpus, fibrilinis baltymas, svarbus kraujo krešėjimui.) ir PRP (angl. Platelet Rich Plasma, liet. trombocitais turtinga plazma).

Abi frakcijos gaunamos iš paties paciento kraujo. PRF ir PRP sudėtyje yra didelės koncentracijos trombocitų ir fibrino, kurie yra esminiai natūralaus organizmo gijimo proceso komponentai. Pagrindinis skirtumas tarp PRF ir PRP yra tas, kad PRF yra labiau koncentruota trombocitų forma, be to, jame yra daugiau fibrino. Didesnis trombocitų ir fibrino kiekis padeda greičiau sveikti.  

„Ilgėjant žmogaus gyvenimo trukmei ir populiarėjant sveikai gyvensenai, vis daugiau pacientų skundžiasi kelio sąnario skausmais. Negalavimai dažniausiai atsiranda dėl traumų ir natūralių fiziologinių pokyčių bėgant metams. Taip pat susižalojama dėl netaisyklingo sportavimo, per didelio krūvio, netgi veiklos namuose ar sode, netaisyklingai pritupiant ir stojantis. Degeneraciniai pakitimai vystosi dėl viršsvorio, ilgo stovimo darbo, tam tikrų raumenų grupių silpnumo“, – sako gydytojas Eduardas Bartkevičius.

Šiuo metu kai kuriuos kelio pakitimus gydytojai dažnai siūlo operuoti, bet „Ortopro“ klinikos medikai įsitikinę, kad visais atvejais būtina įvertinti tokios procedūros naudą: pasaulyje išplito ir biologiniai medicinos metodai – tai yra injekcijos į sąnarius. Jos gali būti:

  • Hormoninės.
  • Hialurono rūgšties.
  • Skausmą malšinančių medikamentų.
  • Paties paciento aktyvių kraujo komponentų frakcijų.

Biologinis gydymas PRP/PRF – procedūra, kurios tikslas paciento organizme suaktyvinti audinių atsinaujinimo procesą. Injekcijai naudojami paties besikreipiančiojo  aktyvūs kraujo komponentai (trombocitai).

Kuo PRF skiriasi nuo PRP 

Pagrindinis skirtumas tarp PRF ir PRP: naudojant įprastas raumenų tonusą mažinančias PRP injekcijas ar užpildus, laikui bėgant, jų poveikis mažėja, o tuo tarpu PRF – didėja.

PRF

Kraujo koncentrato ruošimo metu lieka leukocitai, trombocitai su visais augimo faktoriais ir kamieninėmis ląstelėmis, kurios užtikrina regeneraciją ir nuolat gerėjančius rezultatus.

Po injekcijos įleistas kraujo koncentratas dėl skysto fibrino tinklo net 10-14 dienų audinyje skleidžia augimo faktorius ir užtikrina regeneraciją.

Išgavimo procesas yra visiškai natūralus, be jokių cheminių priedų.

PRP

Kraujo koncentrato ruošimo metu lieka trombocitai be augimo faktorių ir labai nedidelis kiekis leukocitų, kurių veikimo laiką sutrumpina mėgintuvėlyje esantys farmaciniai priedai.

Po injekcijos PRP plazma yra aktyvi tik 90 min., todėl poveikis trunka trumpai ir yra nenuspėjamas.

PRP procese naudojamos kraujo krešėjimą stabdančios medžiagos, dėl kurių gali kilti alerginės reakcijos.

Kada naudojamas PRF metodas ortopedijoje? 

„Prancūzų sukurta procedūra skirta tiems, kurie patiria skausmą judėdami, yra patyrę lūžių, pasitempė sausgysles arba raiščius. Injekcija veikia maždaug nuo 6 mėn. iki 2 metų, priklausomai nuo amžiaus, sąnario pažeidimo laipsnio, organizmo reakcijos ir bendros sveikatos būklės“, – pažymi gydytojas E. Bartkevičius.

Efektyvu:

Malšinant lėtinius sąnarių, kelių skausmus.

Gydant peties sąnario skausmus.

Siekiant greitesnio gydymo lūžus kaulams.

Sporto traumoms gydyti.

Gydant „tenisininko alkūnę“.

Gydant kremzles ir patemptus raiščius.

Siekiant sustabdyti lėtinę sausgyslių deformaciją.

Gydant achilo sausgyslės pažeidimus.

Sausgyslių bei raumenų pažeidimų gydymui.

Kaip atliekama PRF procedūra? 

Visiškai saugios procedūros metu gydytojas paima paciento kraujo į i-PRF mėgintuvėlius, kurie centrifuguojami, kad išsiskirtų natūralios medžiagos. Gautas koncentratas suleidžiamas besigydančiajam. Jau po pirmos injekcijos jaučiamas teigiamas poveikis – sumažėja sąnarių skausmas. Procedūra nėra operacija, jos metu naudojamos tik pačios mažiausios adatos ir nuskausminamasis kremas. 

Koks poveikis? 

Sumažina skausmus, tinimą ir uždegimą. Pastebima, kad geresnių rezultatų pavyksta pasiekti, kai injekcija atliekama po kineziterapinių procedūrų ir reabilitacijų, kurios pagerina kraujotaką, sustiprina raumenų tonusą, stabilizuoja sąnarį. 

Dauguma „Ortopro“ klinikos pacientų, po injekcijos išvengė operacijos ir pagerino savo gyvenimo kokybę.

Gydytojas E. Bartkevičius visiems rekomenduoja judėti pagal galimybes ir taip atitolinti dėl natūralaus senėjimo atsirandančius sąnarių pakitimus.