Sąnarių senėjimas – natūralus organizmo procesas, susijęs su pokyčiais kremzliniuose ir kaulų audiniuose bei aplinkinėse struktūrose. Tam taip pat įtakos turi uždegiminiai procesai, traumos, skeleto masės netekimas, audinių degeneracija, genetika, netinkama mityba.
“Nėra magiškos piliulės, kuri sustabdytų sąnarių senėjimą. Šis procesas stabdomas tik per nuolatinį judėjimą bei mankštas, – sako “Ortopro” klinikos gydytojas ortopedas – traumatologas Viačeslav Zankin. – Pacientas atėjęs pas ortopedą-traumatologą dažnai tikisi pasveikti su vaistų, injekcijos ar operacijos pagalba. Bet galiu nuvilti, kineziterapija yra neatsiejama ortopedinio gydymo dalis ir tik retais atvejais pacientui yra reikalinga chirurginė intervencija. Beje, net ir tokios pagalbos rezultatai labiausiai priklauso nuo mankštų, taikomų pooperaciniame laikotarpyje. Dažnai neužtenka net ir 20 kineziterapijos seansų. Juk problema lašas po lašo išsivysto per daugelį metų, tad jos sprendimui gali prireikti keleto mėnesių ar net metų darbo”.
Gydytojo teigimu, tik aktyvus gyvenimo būdas, reguliarus judėjimas ir tinkama mankšta gali palaikyti sąnarių funkciją bei sumažinti senėjimo procesus.
“Daugeliui operacija gali atrodyti kaip geriausias ir greičiausias sprendimas. Tačiau toks gydymas ne visais atvejais yra geriausia išeitis. Priklausomai nuo sužalojimo, kineziterapija gali būti tokia pat veiksminga. Vis daugiau ortopedinių būklių gydoma konservatyviai, pavyzdžiui, ženkliai mažiau atliekama trūkusių šoninių kelio bei čiurnos raiščių operacijų. Tam pasitelkiama kineziterapija. Sustiprėję raumenys, sausgyslės ir raiščiai leidžia gyventi be skausmo ir užsiimti mėgstama veikla“, – tvirtina V. Zankin.
Ortopediniai sužalojimai yra laikomi vienais iš sunkesnių ir skausmingesnių sužalojimų. O šiuolaikinės kineziterapijos tikslai – sumažinti skausmą bei tinimą, pagerinti mobilumą, bei atstatyti judesių amplitudę.
Pagrindinis tokio gydymo privalumas – gerokai mažesnė komplikacijų rizika. Trūkumai – išlaidos (ypač neturint draudimo) ir laikas: gali prireikti kelių savaičių ar mėnesių tam, kad kūnas pasveiktų.
Daugelis žmonių linkę gyventi komfortiškai ir patogiai, o su amžiumi padidėjęs viršsvoris, gretutinės ligos lemia, jog nuolat mankštintis tampa sudėtinga.
Dažnam pritrūksta motyvacijos tai daryti kiekvieną dieną. Gydytojų turimi duomenys rodo, jog tik 35 proc. kineziterapijos pacientų iš tikrųjų laikosi savo namų mankštos programos. Kiti 65 proc. prisipažįsta, kad nesuprato instrukcijų, arba neturi laiko.
5 pagrindiniai ortopedijoje vyraujantys mitai:
- Ligų nėra įmanoma išvengti senstant. Senėjimas dažnai siejamas su ortopedinėmis ligomis, ypač tokiomis kaip artrozė. Tačiau vienas iš paplitusių mitų, kad šios ligos yra neišvengiamos ir nieko negalima padaryti, norint joms užkirsti kelią ar suvaldyti. Nors su amžiumi susiję mūsų raumenų ir kaulų sistemos pokyčiai yra natūralūs, sveiko gyvenimo būdo, reguliaraus fizinio aktyvumo, subalansuotos mitybos ir pernelyg didelio sąnarių apkrovimo išvengimas gali padėti išvengti ortopedinių ligų atsiradimo arba atitolinti jų išsivystymą.
- Mankšta nepadeda arba beveik nepadeda. Kai kurie žmonės klaidingai mano, kad mankšta gali pabloginti ortopedines ligas. Atvirkščiai – pratimai stiprina raumenis, didina lankstumą, skatina sąnarių stabilumą ir pagerina bendrą funkciją. Tačiau labai svarbu laikytis kineziterapeuto nurodymų, kad užtikrintumėte tinkamą krūvį ir teisingą pratimų atlikimą.
- Ortopedinis gydymas mankšta veiksmingas tik trumpam. Tai toli nuo tiesos. Kineziterapiniai pratimai gali padėti pacientams pasiekti ilgalaikį palengvėjimą ir pagerinti jų gyvenimo kokybę. Kineziterapeutai dažnai parengia individualius gydymo planus, apimančius nuolatinį švietimą, reabilitaciją ir tolesnę priežiūrą. Siekiama užtikrinti, kad pacientai visiškai pasveiktų ir sumažinti būsimų komplikacijų riziką.
- Sunku judėti dėl skausmo, todėl kineziterapija yra neįmanoma. Kineziterapeutai pritaiko programą, kad pašalintų įtampas, silpnas sritis ir ištaisytų klaidingus judesių modelius. Be to, jie taiko manualinius metodus, kurių pacientai negali atlikti patys. Mūsų kūnai yra tiksliai suderinti instrumentai. Kai jie yra nesuderinti, jie negali veikti tinkamai. Net ir menkiausi pakeitimai gali žymiai sumažinti skausmą ir pagerinti funkciją.
- Fizinė terapija yra atsitiktinių pratimų derinys, todėl tai laiko ir pinigų švaistymas. Kineziterapeutai sukuria konkrečius ir individualius paciento reabilitacijos planus, atitinkančius gydytojo rekomendacijas. Paskirti pratimai akcentuojami į problemines sritis, sukeliančias skausmą ir disfunkciją.