Naujienos

Čiurnos patempimas: traumatologas pataria, kaip gydyti

Zankin

Čiurnos kaulai atlieka svarbią funkciją, išlaikydami visą kūno svorį. Čiurnos kaulų yra 7. Esant čiurnos patempimui ar įtrūkimui pažeidžiami raiščiai, kurie yra sąnario išorėje. Žmogus jaučia skausmą, sustingimą, atsiranda mėlynės, patinimas. Ši trauma įgyjama stipriai pasukus pėdą, avint nepatogią avalynę, bėgiojant nelygiu paviršiumi ar šokinėjant netikėtai pasukus pėdą. Tai viena iš dažniausių traumų, pasitaikančių ir tarp jaunų, ir pagyvenusių, sportuojančių ir nesportuojančių žmonių. 

Esant dideliam čiurnos skausmui reikia kreiptis į specialistus

Čiurnos patempimas ar plyšimas dažniausiai gydomas pratimais ir mankštomis, kurias skiria gydytojas, o parenka kineziterapeutas. Fizinės terapijos metu atstatomas lankstumas, praplečiama judesių amplitudė. 

Kreiptis į gydytoją reikėtų, jeigu jaučiamas ilgai nepraeinantis skausmas, koja yra patinusi. Kartais prireikia operacijos, kurios metu atstatomi plyšę sausgyslės ir raiščiai.

Gydytojas, ortopedas ir traumatologas Viačeslavas Zankinas sako, kad pavojinga nesikreipti į gydytoją, jeigu skausmas yra stiprus, nepraeina patinimas. Uždelsus kreiptis į specialistus esama trauma gali atsinaujinti ateityje, prarandamas sąnario lankstumas.


Dviejų tipų čiurnos traumos

Čiurnos traumos dažniausiai atsiranda pėdą stipriai pasukus į vidų, taip pažeidžiami išoriniai raiščiai. Tokia trauma vadinama inversiniu pažeidimu. Sindesmonės patempimu vadinama trauma, kai patempiamos arba plyšta dvi to paties sąnario sausgyslės ar raiščiai, pažeidžiami vidiniai raiščiai, blauzdikaulio ir šeivikaulio sąnarys. Tokia trauma dažniausiai įgyjama užsiimant kontaktiniu sportu, ji sukelia lėtinį skausmą, atsiranda pėdos nestabilumas, o tai gali lemti dažnesnes traumas ateityje. 

Kaip sumažinti skausmą ir patinimą?

Čiurnos patempimas įprastai gydomas šalčiu, poilsio rėžimu, suspaudžiant ir pakeliant pėdą. Gavus traumą svarbu apsaugoti galūnę nuo didesnių pažeidimų, todėl patariama per pirmąsias dvi paras pėdą kuo mažiau judinti, ilsėtis, pakėlus ją iki klubų ar dar aukščiau. Pažeistą vietą reikia suspausti, tinka tokios priemonės kaip elastiniai tvarsčiai, kompresiniai įtvarai ar kojinės. Taip pat reikia 15-20 minučių atšaldyti čiurną, tą galima padaryti dedant ledą arba panardinant pėdą į šaltą vandenį. Toks gydymas sumažins skausmą ir patinimą. 

„Ortopro“ klinikos gydytojas V. Zankinas sako, jog moksliniai tyrimai rodo – po čiurnos traumos suspaudimui labiau tinka elastiniai įtvarai, o ne įmobilizavimas gipsu, žmonės greičiau sveiksta naudodami įtvarus, nes su jais koja išlieka šiek tiek judri. O norint ateityje visiškai nejausti traumos pasekmių ir atkurti įprastą sąnario judesių diapazoną reikia stiprinti raiščius ir atraminius raumenis. Jau per pirmąsias dvi paras galima atlikti tempimo pratimus ir kitus judesius, lavinančius lankstumą, didinančius judesių diapazoną. Pradžioje jie atliekami sėdimoje pozicijoje, skausmui sumažėjus – stovint. Pratimus gydytojas rekomenduoja tęsti tol, kol neliks skausmo, atsistatys lankstumas. Po kurio laiko skausmas turėtų atlėgti, tačiau jei jis nemažėja būtina kreiptis į gydytoją. 

Norint sumažinti traumų tikimybę pirmiausia reikia saugoti save 

Norint išvengti čiurnos traumos rinkitėspatogią avalynę, daryti apšilimo pratimus prieš sportą. Tam tinka tempimo ir kiti pratimai, apšildysiantys įvairias kojų raumenų grupes. Kontaktinio sporto metu patartina saugoti save ir reaguoti į skausmą. Nereikėtų bėgioti nežinomose vietovėse, kuriose gali pasitaikyti duobių ar akmenų. Tie, kas jau turėjo čiurnos patempimą ir vis dar jaučia pasekmes, gali naudoti papildomas atraminį smūgį mažinančias priemonės – pakulnes, batų įdėklus.