Pamėgusieji aktyvų judėjimą parkuose ar stadionuose dažniausiai yra girdėję įspėjimų, jog tokia sportinė veikla daro didelę žalą. Bet ar tikrai tai didina riziką pažeisti kremzlinius ar kitus struktūrinius kojų audinius, kaip daugelis tiki?
„Ortopro“ gydytojo ortopedo-traumatologo Tomo Liebaus teigimu, bėgimas tinka ne visiems, tačiau yra viena iš populiariausių mankštos formų ir turi daug naudos bendrai organizmo sveikatai. Tai nieko nekainuojantis užsiėmimas, kuriam tereikia tik gerų sportinių batelių ir tinkamos aprangos.
„Bėgimo nauda yra neginčijama, tai gali padidinti ištvermę, raumenų jėgą, širdies ir kraujagyslių rezervą, kaulų mineralinį tankį ir gliukozės toleranciją“- sako T. Liebus. Be to, bėgikų kūno masės indeksas paprastai yra mažesnis nei nebėgiojančių. Todėl, be abejonės, tai gali būti laikoma gera prevencija sąnarių kremzlių audinio išsaugojimui“.
Nors bėgant apkrova kojų sąnariams yra didesnė 3 kartus nei einant, tačiau naujausi duomenys rodo, kad taip sportuojant sumažėja uždegiminiai procesai, sustiprėja kremzlės struktūra.
„Greitas ėjimas taip pat gali padidinti minkštųjų audinių lankstumą, aktyvina kraujotaką, o kai tai daroma teisingai, sustiprinama sąnario propriocepciją, klubų ir kelių raumenų jėgą. Viskas drauge padeda apsaugoti sąnarį nuo per didelių apkrovų“, – tvirtina „Ortopro“ specialistas.
Per ilgus metus bėgimas gali „nudėvėti“ sąnarius
Artrozė arba tiksliau osteoartritas yra sąnario kremzlės degeneracija, prarandamas kremzlinis audinys. Kadaise buvusi lygi kremzlė pasidaro šiurkšti ir sutrūkinėja, o plonėjant kremzliniam sluoksniui ar atsiradus jo defektams, organizmas pradeda auginti ataugas, osteofitus, kurie riboja sąnario mobilumą.
Smūgiai ar sukimo jėgos, raumenų silpnumas, sąnarių nestabilumas ir ankstesnė trauma gali paveikti šį svarbų apsauginį kremzlės sluoksnį ir pagreitinti artrozės vystymąsi. Su kiekvienu žingsniu kojos patiria spaudimą, kelis kartus didesnį nei kūno svoris. Todėl nenuostabu, kad profesionalai bijo traumų. Vis dėlto, bėgiojant neišvengiama liūdnų pasekmių: kelių ir čiurnų sužalojimai yra gana dažni, beveik visada atsirandantys dėl per didelių krūvių.
Kiti veiksniai, galintys padidinti traumatizmą – vyresnis amžius, moteriška lytis, netinkama biomechanika, treniruočių apimtys.
„Jaunystėje patyrus kelio traumą, kyla didelė rizika susirgti priešlaikine artroze, jei pradėsite bėgioti ilgas distancijas. Tas pats su antsvorio turinčiais žmonėmis ir sergančiais pirmo ar antro laipsnio artroze. Kyla rizika, kad liga progresuos daug greičiau nei tuo atveju, jei antsvorio nebūtų“, – teigia gydytojas T. Liebus. – Normalus, sveikas, sąnarys yra labai atsparus šiems poveikiams, todėl žmonės gali nubėgti didelius atstumus. Tačiau esant pažeidimams smūgiai ir apkrovos gali turėti daug didesnį ardomąjį poveikį. Klausykite savo kūno. Kaip ir bet kurią naują sportinę veiklą, svarbu pradėti lėtai. Skausmas – signalas sustoti. Tikslas yra bėgti be skausmo“.
Ar galima bėgioti, jau turint sąnario kremzlės pažeidimus?
Gydytojas rekomenduoja atkreipti dėmesį į pradinį skausmą ir atidžiai stebėti, ar jis nedidėja. Kai raumenys sustiprės, bėgimas turėtų pagerinti kelių būklę. Jei maudimas pradeda stiprėti, sustokite ir pailsėkite dieną ar dvi. Tačiau tai negali būti pretekstas visiškai nustoti judėti. Bėgimą galima pakeisti į kitą sporto šaką.
„Kremzlės degeneracija paprastai prasideda laipsniškai, vystosi metų metus. Artrozė progresuoja ir yra negrįžtamas procesas, todėl bėgikai turėtų protingai bėgioti, kad išsaugotų sąnarius“, – sako ortopedas-traumatologas.
6 patarimai turintiems artrozės požymių:
- Dėvėkite tinkamus, kokybiškus bėgimo batelius.
- Jei esate pradedantysis bėgikas, palaipsniui didinkite savo bėgamą nuotolį.
- Įsitikinkite, kad tarp bėgimų pakankamai pailsėjote ir nebėgiokite kelias dienas iš eilės.
- Įtraukite tikslines jėgos treniruotes į savo treniruočių rutiną.
- Visada verta įtraukti važiavimą dviračiu.
- Išlaikykite gerą bendrą sveikatą gerai valgydami, pakankamai miegodami, palaikydami KMI (kūno masės indeksas) nuo 18,5 iki 24,9 ir mažindami bendrą stresą.
Naujausių tyrimų tendencijos rodo, kad bėgimas nealina sąnarių. Tai turėtų nuraminti tuos iš mūsų, kurie mėgstame intensyvesnį judėjimą. Nemėgstantiems bėgioti patariama susirasti mankštų, kurios priimtinesnės. Tiesiog nesivadovaukite mintimi, kad tai gali pakenkti sąnariams.