Naujienos

Daugiau nei penktadaliui susižeidusiųjų ant batutų prireikia chirurginės operacijos 

Indriulionis

Akrobatiniai žaidimai ant tampraus tinklo ypatingai pavojingi specialaus pasirengimo neturintiems vaikams, pastebi „Ortopro“ klinikos gydytojai-traumatologai.

Statistika liūdna – kiekvieną savaitę priėmimo skyriai sulaukia mažųjų pacientų su traumomis po žaidimų ant batuto. Dažniausiai eiti pašokinėti ragina tėveliai ir patys artimiausi žmonės, kurie tokia pramoga pasirūpina net savo namų kieme, ar linksmybes siūlančiuose pripučiamų pilių erdvėse. Gydytojas Tomas Indriulionis pastebi, kad traumos po nepavykusių šuolių praktiškai niekuo nesiskiria nuo sužalojimų, kurie patiriami su dviračiais ar žaidimų aikštelėse.

„Dauguma susižeidusių jaunesni nei 14 metų ir dažniausiai tai nutinka namuose. Įprastai pasitaiko stipinkaulio bei alkūnkaulio lūžiai, nukritus ant ištiestos rankos. Vaikai labai kūrybingi ir prisigalvoja visokių žaidimų. Ypač pavojinga, kai vienu metu ant batuto yra keli šokinėtojai įvairaus amžiaus – ūgio, svorio, mobilumo skirtumai tik didina riziką susižeisti, – teigia T. Indriulionis. – Nors labai maži vaikai paprastai nemėgina rizikingų triukų, kuriuos gali bandyti vyresni, jiems vis tiek labai pavojinga dėl nesubrendusių motorinių įgūdžių ir augančių kaulų. Be rimtų sužalojimų nuo šokinėjimo atsiranda nugaros skausmai, nes traumuojamas stuburas. Bendrai batutų naudojimą aš rekomenduoju tik lankantiems gimnastikos ar akrobatikos treniruotes, o ne pramogai“.

Šokinėjimo traumos apima platų spektrą – nuo smulkių plyšimų iki stuburo, galvos, šonkaulių ir krūtinkaulio lūžių. Sužalojimų įvairovė tik didėja, nepaisant pastangų išvengti rizikų, naudojant aptvarinius tinklus ir kitas saugos priemones.

„Ypač pavojingi salto apsivertimai, po kurių dažnai patiriamos galvos ar kaklo traumos. Apsauginiai tinklai yra gana veiksmingi siekiant apsaugoti vaikus nuo nukritimo, bet jei jų nėra, jie neišvengiamai nukrenta. Net ir naudojant tinklelį, galima susižeisti, kai du ar daugiau vaikų šokinėja, o vienas dar užlipa ant viršaus. Taip pat pasitaikė atvejų, kai mažyliai buvo sužaloti, kai buvo po batutu. Ne kartą gydėme pacientą, su abejomis sulaužytomis rankomis. Net vaikams, kurie nepramogauja, gresia pavojus: kartą nukentėjo šokinėjančius draugus stebėjęs mažiukas, kai ant jo netyčia kitas nušoko ir traumavo“, – sako „Ortopro“ klinikos ortopedas-traumatologas Tomas Indriulionis.

Gydytojai teigia, kad maždaug 20–30 proc. vaikų, patyrusių traumų šokinėjant, prireikia operacijos ar netgi kelių. Be to, po tokių sužalojimų būtina reabilitacija, dėl ko traumuotasis negali būti aktyvus net kelis mėnesius.