Naujienos

Peties skausmas pažadina naktį: ar gali intensyvus peties maudimas praeiti savaime?

Mykolas Liubauskas

„Ortopro“ klinikos medikai įspėja, jog kai kuriais atvejais geriau nelaukti ir kreiptis pagalbos į specialistus. Uždelsus atsistatymas gali užtrukti ne vienerius metus, o visą tą laiką teks susidurti su rimtomis problemomis, atliekant kasdienius veiksmus – taps sudėtinga praustis, apsirengti, dirbti ir pan.

Skausmais pečių srityje skundžiasi vis daugiau suaugusiųjų. Jauniems žmonėms diskomfortą dažniausiai sukelia patirtos traumos, vyresniems – natūralus sąnarių, sukamųjų raumenų ir sausgyslių susidėvėjimas.

Nepatogi ir netaisyklinga kūno laikysena, darbas pakeltomis rankomis, statinis krūvis, kurio metu raumenys ilgą laiką būna įsitempę nepatogioje padėtyje, didelio svorio kėlimas – visa tai gali atvesti į gydytojo kabinetą. Panašios problemos kamuoja žaidžiant tinklinį, tenisą, mėtant kamuolį ar kitus sporto įrankius. Beje, pečių skausmais neretai skundžiasi ir biurų darbuotojai – tam įtakos turi sėdimas darbas.

„Kai kalbame apie pečių skausmą, galvojame apie fiziškai sunkų darbą, bet taip nėra. Su maudimu susiduria ir sportininkai, ir fizinį darbą dirbantys, ir biuro darbuotojai, ir mažus vaikus auginantys tėveliai, – sako „Ortopro“ klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Mykolas Liubauskas. – Vienas labai dažnas skundas, kurį girdžiu iš pacientų, turinčių problemų dėl pečių – kad skausmas pažadina naktį. Kitas – pacientas negali pilnai pakelti savo rankos. Labai dažnai žmonės linkę gyventi su ilgalaikiu pečių skausmu ir tai tęsiasi ne vienerius metus. Svarbu suprasti, jog tik ankstyva diagnozė ir gydymas yra raktas į greitą pasveikimą bei grįžimą prie neskausmingo gyvenimo būdo. Tačiau realybėje dažnu atveju susižeidusieji kreipiasi per vėlai“.

M. Liubausko teigimu, ne visų peties traumų ir problemų sprendimui prireikia chirurginės intervencijos, tačiau visoms būtinas poilsio ir reabilitacijos laikotarpis. Vienas iš geriausių būdų išvengti peties skausmo – reguliariai mankštintis. Tam skirtų daugelio pratimų privalumas tas, jog juos galima atlikti beveik bet kur, be jokios specialios įrangos.

„Jei peties skausmas tęsiasi ilgiau nei keletą dienų ir nemažėja taikant poilsį, šiltus bei šaltus kompresus, kreipkitės į kineziterapeutą. Vis dėlto, neretai žmonės yra linkę nuvertinti peties gėlimo rimtumą – jei jis yra pakenčiamas, net neieško specialistų pagalbos. Tada išsivysto lėtinis skausmas, kuris gali trukti ilgiau nei pusę metų. Jis gali būti juntamas nuolatos arba atsiranda tam tikrose rankos ar peties pozicijose“, – teigia „Ortopro“ komandos medikas.

Priežastys, dėl kurių smarkiai apribodamas rankų judesių diapazonas:  traumos, bursitas, sustingęs petys ir osteoartritas

Traumos – tai sumušimai, patempimai. Didesnės – kaulų lūžiai, žastikaulio, raktikaulio išnirimai, sąnario raiščių plyšimai, sausgyslių pažeidimai. Tuomet skausmas nepakeliamas ir susižalojusieji tą pačią dieną kreipiasi į gydymo įstaigas. Dėl lengvesnių traumų dalis ligonių pagalbos pradeda ieškoti pavėluotai.

Bursitas (bursos – sąnario tepalinio maišelio uždegimas) – uždegimas, kuris išsivysto sąnaryje, tarp sausgyslės ir kaulo arba odos esančiame tepaliniame maišelyje. Jis kyla sąnariuose, kurie dažnai atlieka pasikartojančius judesius. Nuolatinio traumavimo metu bursos gleivinė sustorėja, atsiranda patinimas ir skausmas.

Sustingęs petys, arba sąauginis kapsulitas, yra labai skausminga problema. Ši būklė atsiranda, kai minkštieji audiniai, supantys sąnarį, sustingsta ir sustorėja. Kadangi sąnarys nebegali judėti įprastai, skausmas gali būti jaučiamas ir kakle, ir aplink visą petį. Peties sustingimas gali tęstis 1-3 metus, tačiau jis pakankamai efektyviai gydomas kineziterapiniais pratimais.

Osteoartritas – viena iš dažniausiai pasitaikančių chroniškų sąnarių ligų. Osteoartritas gali pažeisti bet kurį sąnarį. Sveikų sąnarių kremzlės, dengiančios kiekvieno kaulo galą, yra tvirtos, elastingos. Jos suteikia geresnį sąnarių judėjimą. Osteoartrito pažeistuose sąnariuose kremzlės sutrūksta, sukeldamos skausmą, patinimą, ir apsunkina sąnario judėjimą. Negydant osteoartrito, situacija tik blogėja – galimi kaulų lūžiai ir ataugų susidarymas, atskilusios kaulo dalys gali patekti į sąnario vidų.