Naujienos

Treniruodami kūno raumenis mažai dėmesio kreipiame pėdoms. Kodėl geriausia, kai vaikštome basi arba mūvime minimalistinę avalynę?

Matas Urmanavičius

Neįtikėtina, bet prie silpnesnių pėdos raumenų labiausiai prisidėjo nuolat batus tobulinantys gamintojai. Vis dėlto, kasmet daugėja jų atstovų, sutinkančių su medicinos mokslininkų požiūriu, jog standartinė avalynė neišvengiamai riboja natūralius kojų judesius, dėl ko kyla įvairių problemų, pvz., išprovokuojama pronacija (pėdos poslinkis į vidų) arba supinacija (pėdos poslinkis į išorę), taip pat bloginamas raumenų grupių funkcionalumas.

„Jei mėgstate vaikščioti paplūdimiu, tikriausiai po to jaučiate nuovargį kojose. Pėdoms spaudžiant smėlį, jų raumenys dirba daugiau nei ant kietų paviršių. Mūsų padai yra pritaikyti eiti ir bėgti basomis. Tik evoliucionuodami tai pamiršome, pėdų raumenys nusilpo dėl vis komfortiškesnės avalynės ir kitų gyvenimo patobulinimų. Viskas kūne yra susiję, o susilpnėję audiniai iššaukia judėjimo pakitimus, kurie ilgainiui sukelia kelių ar net klubų problemas“, – sako „Ortopro” klinikos ortopedas-traumatologas Matas Urmanavičius.

Natūralu, jog batsiuvystės pramonė vis daugiau dėmesio skiria komfortui ir patogumui, kurį pirkėjai itin vertina. Tačiau šiandien tapo nemažiau svarbu, kad žmonės turėtų alternatyvų ir galėtų rinktis avalynę, kuri atitiktų jų individualius poreikius bei veiklą. Atsižvelgiant į tai jau galima įsigyti batų, kurie laikomi tarpiniais tarp tradicinių ir minimalistinių.

Stipresnės pėdos yra sveikesnės

Jos yra vienos iš dinamiškiausių kūno dalių – viso organizmo atramos, pusiausvyros, laikysenos pagrindas. Pėdą sudaro 26 kaulai, 33 sąnariai bei daugiau nei 100 raumenų, raiščių ir sausgyslių. Gera šių kojų dalių sveikata yra būtina aktyviam gyvenimui.

„Pacientų dažniausi nusiskundimai – kulno srities maudimas, skausmas po pirštų atramomis ar skaudančios pėdos ryte, tik pakilus iš lovos. Ir tai iš esmės yra susiję su išilginio skliauto nusileidimu. Išilginis skliautas – vienas iš svarbiausių mechanizmų mūsų pėdoje. Tai yra natūralūs amortizatoriai, suprojektuoti kaip arkiniai tiltai, kad atlaikytų svorį. Skliautus palaikyti padeda raumenys, todėl vidinių pėdos raumenų stiprinimas gali padėti sumažinti skausmą. Treniruodami kūną, mes net nesusimąstome, kad reikia neužmiršti pastiprinti ir pėdas“, – pažymi M. Urmanavičius.

Gydytojo teigimu, kitas paprastesnis būdas stiprinti pėdos raumenis – batai su minimalia amortizacija ir visiškai plokščia atramine platforma, kuri padeda valdyti smūgio jėgas, o tuo pačiu sukuria optimalų stabilumą.

„Naujausi tyrimai atskleidė, jog pusmetį nešiojant minimalistinę avalynę padidėja pėdos raumenų ir raiščių stiprumas. Todėl reguliarus vaikščiojimas, mūvint tokius batus, gali būti net naudingesnis nei vien tik stiprinimo pratimai per treniruotes. Didinant šios kojų dalies jėgą galima sumažinti deformacijų, kurios susijusios su silpnais vidiniais pėdos raumenimis, tikimybę. Taip pat įrodyta, kad didėjanti vidinė pėdos raumenų jėga teigiamai veikia pusiausvyrą ir stabilumą bei sumažina vyresnio amžiaus žmonių kritimo riziką. Tai, ypač, svarbu, nes beveik trečdalis senjorų bent kartą per metus nukrenta ir tai, žinoma, turi įtakos jų gyvenimo kokybei, – tvirtina ortopedas-traumatologas M. Urmanavičius. – Nerekomenduoju visiems nešioti minimalistinę avalynę, tačiau mano patarimai dažnai priklauso nuo paciento pėdos būklės, amžiaus. Auksinė taisyklė – visada turėtumėte klausytis savo kūno. Jei nusprendėte pabandyti avėti minimalistinius batus vaikščiojimui ar bėgimui, tai turėtumėte daryti palaipsniui, kad pėda prisitaikytų ir kad išvengtumėte traumų. Vis dėlto, įprastų batų amortizacija kartais yra tiesiog būtina, ypač asmenims, patyrusiems tam tikrą traumą ar turintiems tokių sisteminių susirgimų, kaip diabetas“.

Pasak gyd. M. Urmanavičius, dar viena labai svarbi dedamoji avalynės dizaine yra plotis ties pirštais. Kojos pirštai turi išsiskleisti maksimaliai, kad paskirstytų apkrovas. Ypatingai puošnūs, gražūs batai dažniausiai suspaudžia ir veikia priešingai. Minimalistinis apavas turi praplatintą priekį.

Minimalistiniai batai – kas tai?

Minimalistiniai batai yra skirti žmonėms, kurie nori grįžti prie natūralaus kojų judesių ir jėgos naudojimo. Be to, jie padeda sumažinti pėdų skausmą, kurį gali sukelti tradicinis apavas ar aukštakulniai.

Minimalistinė avalynė sukurta, siekiant panaikinti tradicinių batų sukeliamą neigiamą poveikį kojų judesių funkcijai. Jie yra paprasti, ploni, su lanksčia pėdos apsauga ir neapriboja mobilumo.

„Prieš pradedant dėvėti minimalistinius batus, patariama pasikonsultuoti su specialistu. „Ortopro“ klinikoje turime visą būtiniausią įrangą, su kuria nuodugniai galime ištirti pacientų kojų sveikatą bei rekomenduoti tinkamiausią avalynę, o jei reikės paskirti ir gydymą“, – sako M. Urmanavičius.