Viena iš masiškiausių sporto šakų Lietuvoje išpopuliarėjo daugiau nei prieš šimtmetį. Skaičiuojama, jog visame pasaulyje kasmet kamuolį spardo virš 250 mln. aktyvių žaidėjų. „Ortopro“ klinikos medikų tvirtinimu, atlikti tyrimai rodo, kad futbolininkai daugiausiai sužeidimų patiria čiurnų ir kelių srityse.
„Dažniausiai arba statistiškai žaidėjai traumas patiria per rungtynes, o ne treniruočių metu. Tiek lėtinės, tiek ūmios kelia riziką, jog reabilitacija užtruks, o sportininkas praras ilgai ugdytus žaidimui reikalingus įgūdžius. Tačiau įvertinus įvairių susižeidimų tikimybę, galima sudaryti individualią treniruočių programą, kuri padės išvengti panašių atsitikimų. Tiek mėgėjų, tiek profesionalių sportininkų kūno biomechanikos analizė padeda suprasti žmogaus funkcionalumą bei nustatyti ir nuspėti griaučių – raumenų sistemos pokyčius“, – teigia „Ortopro“ klinikos kineziterapeutas Mantas Aleckūnas
Gydytojo teigimu, futbolininkų traumos numatymas itin didelis iššūkis medicininiam personalui, ypač kalbant apie vaikus, kurių kaulų ir raumenų struktūra besiformuojanti bei dažnu atveju silpna. Remiantis statistiniais duomenimis, futbolo treniruotes kasmet lanko vis daugiau berniukų ir mergaičių. Pastaraisiais metais Lietuvoje šią sporto šaką aktyviai kultivuojančių ikimokyklinio bei mokyklinio amžiaus asmenų iki 18 metų amžiaus – maždaug 22 tūkst.
„Nėra abejonės, kad bet kokia sporto šaka suteikia itin teigiamą naudą visuomenės įsitraukimui į aktyvesnį gyvenimo būdą. Ypatingai futbolas skatina vaikų fizinį lavinimą nuo pat pirmųjų mokyklinio amžiaus dienų. Tačiau bet koks fizinis aktyvumas kaip ir profesionaliame sporte reikalauja tam tikrų kūno judesių išlavinimo. Tik tinkamai pasirengus, galima lankyti mėgstamos sporto šakos treniruotes, – tvirtina kineziterapeutas M. Aleckūnas. – Futbole žaidėjas nuolat keičia kryptis, atlieka šuolius, pagreitėjimus bei daugelį kitų judesių, kurie reikalauja ne tik bendrosios širdies ir kraujagyslių sistemos ištvermės, tačiau ir atitinkamos raumenų sprogstamosios jėgos bei aukšto kūno pusiausvyros bei koordinacijos lygio. Todėl sužinoti, kurias raumenų grupes reikia sustiprinti, tikrai būtų pravartu ir patiems mažiausiems futbolininkams“.
„Ortopro“ klinikos „3D Motion Lab“ centre atliekami kūno biomechaniniai tyrimai leidžia atsižvelgti į individualius sportininkų poreikius ir galimybes bei padeda suprasti traumų tikimybę. Po išsamios analizės koreguojamas treniruočių planas, kurio tikslas – susižeidimų prevencija. Biomechaninis tyrimas naudingas nustatant futbolininko raumenų jėgos pasiskirstymą kūne ir koordinacijos bei pusiausvyros sutrikimus. Taip pat suteikia informacijos apie galimas problemų ar sužeidimų rizikas bei padeda identifikuoti veiksnius, kurie lemia sportuojančio žmogaus sveikatą.
Dažniausios futbolininkų traumos
- Čiurnų raiščių patempimas, trūkimas.
- Achilo sausgyslių patempimas, trūkimas.
- Kelių raiščių plyšimas, menisko pažeidimai.
- Raumenų patempimai.
- Galvos, veido, riešo ir rankos traumos.