Naujienos

Lauko tenisui tampat vis masiškesniu, kinta ir patiriamų susižeidimų pobūdis

galimos traumos zaidziant lauko tenisa vaikams

Jei prieš kelerius metus „tenisininko alkūnė“ (lateralinis epikondilitas), peties sąnario ir riešo pažeidimai buvo laikomi bene dažniausiomis atletų karjerą pristabdančiomis traumomis, tai dabar po apsilankymo kortuose vis daugiau pacientų į medikus kreipiasi dėl apatinės kūno dalies.

Iš lengvai prieinamos viešos informacijos nesunku susidaryti įspūdį, kad, be kai kurių išimčių, aukštesnių rezultatų pasiekiantys profesionalūs tenisininkai tiek sunkių, tiek lengvų susižalojimų patiria gerokai mažiau nei žemesnes pozicijas reitinguose užimantys. Tuo pačiu kiekvienas priverstinis sustojimas reiškia, jog tai tikrai atsilieps vėlesniems sportininko rezultatams, nes kuriam laikui keičiamas treniruočių intensyvumas.

„Ortopro“ klinikos atstovo kineziterapeuto Manto Aleckūno teigimu, traumų kamuojami tenisininkai atsiduria tarsi uždarame rate – po kiekvieno susižeidimo didėja tikimybė jį patirti pakartotinai, o visiškas atsistatymas gali reikšti ir karjeros pabaigą. Tas pats liečia ir vaikus, pradedančius sportuoti bei turinčius vilties ateityje siekti profesionalo karjeros.

„Du trečdaliai visų traumų tenise atsiranda dėl per didelio krūvio, o kita dalis sužalojimų įvyksta dėl įvairių žaidybinių situacijų, kaip pavyzdžiui, kritimas ant paviršiaus, staigus kūno krypties keitimas, šuolis į viršų ar į tolį. Vis labiau įgudus, stengiamasi didinti žaidimo intensyvumą, todėl neretai pažeidžiamos peties, alkūnės ir riešo sąnario struktūros,- tvirtina šalies didžiuosiuose miestuose veikiančios „Ortopro klinikos gydytojas. – Taip pat apie 60 proc. susižeidimų tenka ir apatinėms kūno dalims bei jų struktūroms, įskaitant šlaunies raumenų ir aplink kelio bei čiurnos sąnarį esančių minkštųjų audinių pažeidimus. Be to, įdomus faktas tas, kad likusios, žaidimo metu patiriamos, traumos fiksuojamos nugaros srityje, ties krūtinine ir juosmenine stuburo dalimi“.

Statistika rodo, jog vos per kelerius metus Lietuvoje teniso aikštynų skaičius padidėjo apie 40 proc. Tad nenuostabu, kad kortuose kamuoliuką bumbsinčių mėgėjų taip pat padaugėjo net kelis kartus. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, šiuo metu šalyje tenisininkai skaitlingumu užima 8 vietą, panašiai yra tinklininkų ir rankininkų.

„Šiame sporte tiek profesionalai, tiek įgudę mėgėjai gan dažnai patiria traumų. Nepaisant to, kad susižeidimų dėl perkrovų dažnis per pastaruosius du dešimtmečius ženkliai didėjo, vis dėlto, galima pasidžiaugti, jog inovatyvios medicinos technologijos leidžia ieškoti naujų būdų, kaip sumažinti traumų tikimybę. Atlikus išsamius biomechaninius tyrimus, įmanoma įvertinti asmens funkcionalumo lygį bei nustatyti, kurioms kūno struktūroms tenkanti raumenų apkrova išreiškiama labiau, o kurioms mažiau“, – sako kineziterapeutas M. Aleckūnas.

„Ortopro“ klinikos „3D Motion Lab” judesio laboratorijoje atliekami neinvaziniai įvairiapusiai biomechaniniai tyrimai padeda nustatyti griaučių – raumenų sistemos būklę ir pokyčius. Visa tai, atsižvelgus į paciento poreikius, lūkesčius bei galimybes, leidžia sudaryti individualią traumų prevencijos programą, kuri sumažins susižeidimų tikimybę sportuojant ateityje.