Naujienos

Kaip atsikratyti gangliono cistos?

Gangliono cistos

Jei jums ant riešo ar piršto atsirado negražus ir neskausmingas gumbelis, tikėtina, kad turite gangliono cistą. Daugeliui žmonių ovalūs minkšti, neretai skausmingi, gumburėliai, kurie atsiranda be jokios priežasties iš sąnarių arba sausgyslių kanalų rieše ar pirštuose, sukelia nerimą. Gydyti rekomenduojama, kai yra skausmingi, riboja riešo ar pirštų judesius ar bjauroja estetinį vaizdą.

„Kiekvieną savaitę sulaukiu pacientų, kurie kreipiasi dėl cistų ant riešo, pirštų ar plaštakos. Jos nėra pavojingos, bet atrodo negražiai ir gali sukelti rankų bei riešų skausmą. Kai kurios vystosi greitai, tačiau dažniausiai jų augimas vyksta laipsniškai. Dauguma geriau matomos, kai riešas yra sulenktas. Cistos būna apvalios, kaip mažas vandens balionas ar guminis rutulys. Jos gana dažnai išnyksta savaime, bet vėl gali atsirasti. Kai kuriais atvejais trukdo sąnarių judėjimui ir sukelia skausmą“ – sako „Ortopro” klinikos gydytojas ortopedas- traumatologas Aleksandr Grinčuk.

Gangliono cistos viduje yra tirštas ir slidus skystis, panašus į tą, kuris sutepa sąnarius. Jos gali greitai atsirasti, išnykti ir keisti dydžius. Forma labai priklauso nuo atliekamos veiklos. Pavyzdžiui, jei gumbelis šalia riešo, turbūt nuolat atliekate judesius lankstant rankas. Leidus riešui pailsėti, cista gali sumažėti.

Kas padidina riziką susirgti?

Nėra žinoma, kas iš tikrųjų sukelia minėtų gumbelių susidarymą. Dažniau jie kankina jaunesnius – nuo 20 iki 50 metų. Taip pat labiau kenčia moterys ir sportuojantys, kurie vargina sąnarius bei sausgysles.

„Gangliono cistos paprastai vystosi palaipsniui dėl pasikartojančių judesių. Jūsų pirštų ir riešų sąnarius dengia sinovinės membranos, kurios gamina ir išskiria sinovinį skystį. Jis  sutepa sąnarį ar sausgyslę ir leidžia laisvai judėti. Ganglioninės cistos susidaro, kai membranos sritis susilpnėja arba išsigimsta“ – teigia A. Grinčuk.

Pasak gydytojo, daugelis šių cistų nesukelia kitų simptomų, išskyrus matomus, bet kai kurios gali daryti spaudimą nervams, kurie praeina per sąnarį. Jei taip atsitiks, galite jausti didžiulį skausmą, dilgčiojimo pojūtį arba raumenų silpnumą. Be to, atsižvelgiant į gumbelio susidarymo vietą, jis gali riboti tam tikrus judesius.

Ortopro ekspertai pataria, kokių priemonių reikia imtis atsiradus gangliono cistai:

  1. Venkite pasikartojančių judesių. Nors tiksli ganglioninių cistų priežastis nežinoma, pasikartojantys rankos ir riešo judesiai sukelia sužalojimus, dėl kurių kaupiasi skysčiai. Apribojus veiklą diskomfortas sumažėja arba iš viso išnyksta.
  2. Naudokite šiltus kompresus. Imobilizavimas įtvaru ar kompresiniai apvyniojimai, mažo elastingumo tvarsčiais pagerins kraujotaką. Pagelbės ir specialūs pratimai.
  3. Jei cistą gydote namuose, nebandykite jos pradurti ar išspausti. Tai ne tik neveiksminga, bet ir gali sukelti infekciją ar inicijuoti pasikartojimo riziką.

Gangliono cista gali plyšti viduje, jausmas plyšimo metu lyg vanduo bėgtų per riešą. Plyšus cistai išsiskiria skystis po oda, kuris rezorbuojasi. Kelias dienas galite matyti paraudimą ir patinimą šioje srityje. Kreipkitės į gydytoją, jei jūsų skausmas, per kelias dienas nesumažėja arba atrodo, kad pablogėja

Gydantis būtinai pasitarkite su gydytoju.