Naujienos

Raumenų trigeriniai taškai gali sukelti skausmą bet kurioje kūno vietoje: pasitaiko, jog to priežastis – net psichologinė įtampa ar netaisyklingas sąkandis

Raumenų trigeriniai taškai gali sukelti skausmą bet kurioje kūno vietoje: pasitaiko, jog to priežastis - net psichologinė įtampa ar netaisyklingas sąkandis

Trigeriniai taškai – tai padidinto dirglumo sritys raumeninėse skaidulose, daugiausiai aptinkamos po mentimis, pečiuose, nugaroje, sėdmenyse… Paspaudus didelis maudimas juntamas ne tik toje vietoje, bet ir ten, kur jis persiduoda. Žmogus organizmas turi net kelis šimtus įvairiausių raumenų ir visuose juose gali atsirasti minėtų darinių. Kaip trigeriniai taškai daro įtaką lėtiniams skausmams ir kaip to išvengti, pasakoja gydytoja ortopedė traumatologė Indrė Kuropatkinaitė Vaitekūnė.

Kas sukelia tokį diskomfortą?

Priežastys, kodėl žmogų vargina skausmai raumenyse, judesių sutrikimai, gali būti įvairios: traumos, sąnarių ligos, virusiniai susirgimai, erkės įkandimas ir kt. Neretai skausmai vargina ilgai, lemia nuotaikos svyravimus, kartais galvos skausmus, svaigimą, regos sutrikimus, sukelia diskomfortą judant, sėdint, miego metu ar sportuojant. Pacientai aplanko daug gydytojų, atlieka daug tyrimų, naudoja analgetikus, tačiau tikroji priežastis, kuri sukelia diskomfortą, nerandama, o gydymo efektas džiugina neilgai.

Į ką atkreipti dėmesį, jei po tyrimų priežastis nerasta, o situacija negerėja?

Reikėtų atkreipti dėmesį į raumens ir jį dengiančios fascijos būklę. Neretai, jei priežastys po ilgų tyrimų nerandamos, skausmų šaltinis gali būti raumenyje ar jo tam tikroje dalyje esantys spazmai. Tai vadinamieji trigeriniai taškai. Jie būna aktyvūs ir
latentiniai. Aktyvūs yra skausmingi, sukelia nemalonius pojūčius ir neliečiami. Latentiniai dažniausiai nesukelia skausmo, kol nepaliečiami.

Kuo ypatingi trigeriniai taškai?

Raumens tam tikroje srityje atsiradęs spazmas sukelia ne tik maudimą atliekant judesį, tačiau sumažina ir jo amplitudę. Kartais išprovokuoja ir tirpimus, deginimo pojūčius, prakaitavimą. Skausmas gali būti lokalus arba plisti į specifines sritis, anatomiškai nesusijusias su pažeidimo vieta. Todėl, pavyzdžiui, trigerinis taškas pečių ir sprando zonoje gali sukelti dieglius ties smilkiniais, imituoti migreną, pradeda svaigti galva, kartais ima gelti dantį.

Kas lemia tų taškų atsiradimą?

Neretai jie išsivysto dėl buvusių traumų (kai raumuo susitraukdamas stengiasi sužeistą sąnarį apsaugoti nuo judesio), raumens pervarginimo sportuojant (kai netaikomi atpalaidavimo pratimai), netaisyklingai sėdint ar stovint, dėl raumenų silpnumo ar pertempimo, uždegimo. Kartais juos išprovokuoja siauros sunkių kuprinių, liemenėlių petnešos, diržas ar net per daug veržiantys drabužiai.

Kuriose kūno vietose dažniausiai aptinkami trigeriniai taškai?

Dažniausiai trigeriniai taškai formuojasi pečių, nugaros, kaklo, sėdmenų, šlaunų ir blauzdų srityse.

Ar yra dažnai pasitaikančių susirgimų, kurių gydymui didelės įtakos turi minėti trigeriniai taškai?

Vis daugiau kalbama apie daugelį pacientų varginantį epikondilitą – alkūnės srities uždegimą – jo efektyviam gydymui vis dažniau pasitelkiami ne tik pratimai, bet ir paties paciento ar kineziterapeuto atliekami masažai, kurių paskirtis sumažinti pertempto raumens spazmus. Taip pat neretai dėl galvos skausmų, svaigimo, dantų skausmų galima kaltinti būtent šiuos taškus. Žinoma, prieš tai turi būti atlikti detalūs tyrimai, atmetantys rimtas patologijas.

Kaip diagnozuoti trigerinius taškus?

Diagnostiką labai apsunkina tai, kad jų buvimą nustatyti instrumentiniais tyrimais beveik neįmanoma. Tai gali atlikti tik gydytojas ar kineziterapeutas, atlikdamas apžiūrą.

Kaip gydyti trigerinius taškus ir jų sukeliamus simptomus?

Gydymas susideda ne tik iš masažų. Svarbu taikyti analgetikus, šildančius tepalus lokaliai, reguliariai mankštintis, stiprinti silpnas raumenų grupes. Be to, trigeriniai taškai gali atsirasti vėl, keisti lokalizaciją, todėl prevencija taip pat labai svarbu. Bet kuriuo atveju, jei turite įtarimų, kad jums išsivystė raumens skausmas dėl spazmo, būtina pasitarti su gydytoju ir apsilankyti pas kineziterapeutą dėl ištyrimo ir gydymo taktikos.