Naujienos

Norite išvengti kelių sąnarių keitimo? Treniruokite savo šlaunų raumenis

Norite išvengti kelių sąnarių keitimo? Treniruokite savo šlaunų raumenis

Kaulų, kremzlių ir kitų audinių grupė, jungianti šlaunikaulį ir blauzdą, yra viena iš lengviausiai pažeidžiamų skeleto dalių. Milijonai žmonių pasaulyje dėl to kenčia skausmus ir nerimastingai laukia didžiausio kūno sąnario keitimo operacijos.  

Atlikti tyrimai rodo, kad stipresni šlaunų raumenys gali padėti sumažinti chirurginės intervencijos būtinybę.  Mokslininkai teigia, jog pažengusi kelio artrozė (osteoartritas) yra pagrindinė skausmo ir negalios priežastis visame pasaulyje.

„Stipresni šlaunies priekiniai, kitaip žinomi kaip keturgalviai, ir užpakaliniai raumenys veikia kaip amortizatoriai ir padeda stabilizuoti kelį, sumažina apkrovą jam. Sąnario apkrovos mažinimas, judėjimas ir aktyvumas taip pat leidžia minimalizuoti kremzlinių audinių ir meniskų irimo procesą, – sako „Ortopro“ klinikos gydytojas ortopedas traumatologas Jaroslav Vyšumirski. -Keturgalviai – viena iš stipriausių kūno raumenų grupių ir turi esminės įtakos eisenai, biomechanikai ir kitai veiklai. Užpakalinės šlaunies dalies raumenys yra atsakingi už klubo tiesimą ir kelio lenkimą, todėl jie yra vienodai svarbūs fiziniam aktyvumui. Abi šios grupės veikia kaip priešingos jėgos, o pusiausvyra tarp jų leidžia užsiimti įvairia veikla, kartu apsaugant kelio sąnarį. Disbalansas tarp jų nulemia biomechaninius judesių pokyčius, dėl kurių gali progresuoti artrozė”.

Nors mokslininkų atliktame tyrime daugiausia dėmesio skirta žmonėms, sergantiems osteoartritu, gauti rezultatai leidžia platesniam gyventojų ratui suvokti, kokią reikšmę keliams turi kojų raumenų stiprinimo pratimai.

„Tokių tyrimų rezultatai – tai lyg priminimas, kad kiekvienas gali daryti įtaką savo sąnarių sveikatai. Juk jaunesniame amžiuje paprastai niekas negalvoja, kaip išsaugoti mobilumą. Mokslininkų įžvalgos daugelį gali paskatinti keisti mankštos būdą ir, galbūt,  įtraukti kojų jėgos treniruotes. Bėgimas, važiavimas dviračiu, sunkioji atletika, joga – tam tikrai padės“, – pasakoja gydytojas J. Vyšumirski. – Žmonės, kurių šlaunų raumenys stipresni, yra mobilesni ir turi mažesnę tikimybė nukristi. Šie raumenys yra labai svarbūs kasdieninėje veikloje – lipant laiptais, atsistojant nuo kėdės… Stiprinančius pratimus gali atlikti įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. Vyresni gyventojai dažnai tampą sėslūs ir ypač, jei skauda kelių sąnarius, galvoja, kad mankšta gali pakenti, bet taip nėra – mankšta tik stiprina ir padeda mažinti skausmą“.

„Ortoporo“ gydytojas atkreipia dėmesį, jog dar vienas neigiamas veiksnys – viršsvoris. Tai laikoma šių dienų didžiausia sveikatos problema, apie kurią taip pat derėtų pradėti galvoti dar jaunystėje. Būtent nuo to gali priklausyti, ar išlaikysime mobilumą ir vyresniame amžiuje gyvensime aktyvų bei pilnavertį gyvenimą, ar turėsime ne vieną rimtą ligą.