Naujienos

Ar avalynės pasirinkimas gali turėti įtakos nugaros skausmui?

Ar avalynės pasirinkimas gali turėti įtakos nugaros skausmui?

Dauguma žmonių, rinkdamiesi avalynę, negalvoja apie galimus nepatogumus. Sprendimą, ką mūvėti, dažniausiai nulemia įvaizdis, emocija, mada. Tikėtina, kad per savo gyvenimą turėjote nusipirkę nepatogius batus, kurių negalėjote nešioti, nes skaudėjo pėdas. Bet ar pagalvojote, kad apavas tiesiogiai veikia ir stuburo bei liemens sritis.

Kodėl svarbu atsižvelgti į avalynę?

Atliekant judesius kūno sąnariai ir raumenys veikia kartu kinetinėje grandinėje, t.y – audinių ir kaulų sistemos funkcionuoja darniai kaip visuma. Tad vienos dalies poslinkis ar erdvinis pokytis veikia ir net kelias kitas, pavyzdžiui einant, apima apatinių galūnių sąnarius nuo stuburo iki kojų pirštų. Kadangi pėdos ir čiurnos yra šios grandinės apačioje, jos daro didelę įtaką kitų sąnarių padėčiai bei stabilumui. O bet koks kinetinės grandinės nuokrypis ar disfunkcija gali turėti neigiamos įtakos kitoms kūno dalims.

Mūsų pėdos veikia kaip amortizatoriai, kai bėgame, einame ar šokinėjame. Dėvint batus su netinkama atrama ir stokojant deramos smūgių absorbcijos, judesio metu sąnarių ir raumenų veikla išbalansuojama, o juose, įskaitant ir nugarą, padidėja įtampa.

Į ką reikia atkreipti dėmesį, renkantis avalynę?

Renkantis avalynę reikia atkreipti dėmesį, kad būtų tinkamas čiurnos lanko palaikymas, kuris tiesiog būtinas norint užkirsti kelią nugaros skausmams. Batai su derama lanko atrama ir amortizacija padeda tolygiau paskirstyti kūno svorį, sumažindami stuburo apkrovą. Kokybiško apavo pasirinkimas yra ne tik stiliaus reikalas, bet ir labai svarbus dalykas, norint išlaikyti pėdas sveikas bei nepadaryti žalos liemens ir juosmens sveikatai.

Ortopro ekspertų išvados:

„Ortopro“ klinikoje per mėnesį apsilanko 200-300 žmonių, kuriems jau yra kilusių vienokių ar kitokių problemų su pėdomis, todėl drąsiai galime teigti, jog dauguma žmonių nešioja per ankštą avalynę.

Toks apavas deformuoja pėdos sąnarius ir sumažina atramos plotą, o dėl patiriamo disbalanso keičiasi eisenos biomechanika. Matuojantis batus rekomenduojama išimti vidpadžius ir ant jų pastatyti savo kojas. Jei pėda išeina iš ribos, šios avalynės geriau nepirkti.

Perėjimas prie minimalistinių batų:

Kai kurie ekspertai pasisako už laipsnišką perėjimą prie minimalistinių batų, kad būtų skatinamas natūralus pėdų judėjimas ir stiprinami jų bei blauzdų raumenys. Biomechanikos tyrinėtojai, pabrėžia, kad vaikščiojimas basomis arba minimalistinė avalynė suteikia didesnį jutimo grįžtamąjį ryšį ir propriocepciją, o tai gali pagerinti pusiausvyros ir eisenos mechaniką, galiausiai naudinga stuburo sveikatai.

Ar aukštakulnių avėjimas turi įtakos neigiamos įtakos Jūsų nugarai?

Pasaulyje jau parengta daugybė studijų apie aukštakulnių neigiamą poveikį sveikatai. Štai Indijos ortopedų draugijos atlikto tyrimo duomenimis, net 70 proc. moterų, kurios reguliariai avi tokius batus, skundžiasi ir nugaros skausmais.

Aukštakulniai, nors ir madingi, gali labai apkrauti apatinę liemens dalį. Mūvint tokius batus, kūno svorio centras pasislenka į priekį, todėl stuburas per daug išlinksta ir padidina spaudimą juosmens diskams. Tai gali prisidėti prie lėtinio apatinės nugaros dalies skausmo ir laikysenos disbalanso. Norint sumažinti įtampą stuburui, pagerinti išlyginimą ir sutaupyti pinigų, rekomenduojama rinktis žemesnio kulno ar plokščius batus.

Rinkitės tinkamą avalynę įvairioms veikloms:

Labai svarbu pasirinkti tinkamą avalynę įvairioms veikloms. Pavyzdžiui, bėgimo bateliai yra sukurti taip, kad sugertų smūgius ir užtikrintų stabilumą, o skirti vaikščiojimui – geriau palaiko arką. Netinkamo apavo dėvėjimas konkrečiai veiklai – kartais labai prastas sprendimas, kuris taip pat gali nulemti įvairius negalavimus.

Kalbant apie sportinę avalynę, sporto medicinos gydytojai rekomenduoja pasirinkti atitinkančią Jūsų sporto šaką ir pėdos tipą. Gera amortizacija ir atrama padės sugerti smūgius ir sumažins su tuo susijusių sužalojimų riziką, taip pat palaikys ir stuburo sveikatą. Per daug susidėvėję sportiniai batai neturi deramos amortizacijos, gali nesugerti vaikščiojimo ar bėgimo keliamų smūgių, kurie persiduos nugaros struktūroms.

Ortopro ortopediniai vidpadžiai:

Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojami ortopediniai vidpadžiai, siekiant išspręsti konkrečias pėdų problemas ir palaikyti stuburo išlyginimą. Biomechanikos tyrinėtojai teigia, kad šios apavo detalės padeda perskirstyti pėdų apkrovas ir ištaisyti biomechaninius disbalansus, kurie prisideda prie stuburo iškrypimo. Tačiau dėl vidpadžių naudojimo derėtų pasikonsultuoti su gydytoju ortopedu-traumatologu.

Norint priimti pagrįstus sprendimus, būtina suprasti, kaip avalynė gali paveikti Jūsų nugaros sveikatą. Tai ne tik patogumo jausmas – tai viso kūno sveikatos apsauga. Jei nerimaujate dėl savo apavo tinkamumo, kviečiame susitarti dėl susitikimo su mūsų ekspertais ir atlikti biomechaninius eisenos tyrimus „Ortopro“ klinikoje. Apsilankymo metu patikrinsime ėjimo arba bėgimo techniką su skirtinga avalyne, taip pat įvertinsime kitas problemas, dėl ko galite jausti nugaros skausmus. Galime teikti asmenines gaires ir rekomendacijas, kurios padės išlaikyti sveiką nugarą ir bendrą gerovę.