Naujienos

„Tenisininko alkūnės“ įtvarai: ar jie tikrai veikia?

„Tenisininko alkūnės“ įtvarai: ar jie tikrai veikia?

Rinkoje yra daug produktų, žadančių padėti kenčiant nuo vad. „tenisininko alkūnės“ (lateralinio epikondilito), tačiau ar tam skirti įtvarai tikrai veikia? Šiame straipsnyje apžvelgsime tyrimus, ar „tenisininko alkūnės“ įtvarų, dar vadinamų epikondilito juostelėmis, nešiojimas gali padėti sumažinti skausmą ir pagerinti funkcijas.

Kas yra „tenisininko alkūnė“ ir kaip įtvaras gali padėti ją gydyti?

„Tenisininko alkūnė“, arba lateralinis epikondilitas, atsiranda dėl per didelio dilbio raumenų ir sausgyslių krūvio. Šis negalavimas paplitęs tarp tenisininkų, taigi ir jo pavadinimas kilęs nuo šios sporto šakos. Tačiau „tenisininko alkūnė“ gali išsivystyti ir tiems, kurie nuolat naudoja dilbio raumenis, pavyzdžiui, sodininkams, santechnikams ir net dirbantiesiems su kompiuteriu. „Tenisininko alkūnės“ simptomai – skausmas ir jautrumas išorinėje alkūnės pusėje, taip pat dilbio raumenų silpnumas. Gydymas paprastai apima poilsį, šaldymą ledu, masažą ir tempimo pratimus (pastarųjų nuoroda čia: https://www.youtube.com/watch?v=9yC01iJbZnU).

Kai kuriais atvejais rekomenduojamas ir ortopedinis įtvaras, kitaip dar vadinamas epikondilito juostele. Palaikydama dilbio raumenis ir sausgysles ji padeda malšinti skausmą. Jei jums atrodo, kad turite „tenisininko alkūnę“, pasitarkite su gydytoju, ar įtvaro dėvėjimas gali padėti palengvinti simptomus. Daugiau informacijos apie epikodilitą ir gydymo galimybes skaitykite:
https://ortopro.lt/aktualu-ne-tik-aktyviai-sportuojantiems-bet-ir-megstantiems-pasidarbuoti-tenisininko-alkunes-gydymas-gali-buti-labai-sudetinas-ir-ilgas/.

Kaip įtvaras mažina skausmą ir gerina rankos ir plaštakos judrumą?

„Tenisininko alkūnės“ įtvaras paprastai gaminamas iš minkštos medžiagos, kuri dengia pažeistą vietą, tvirtinamas lipukais („Velcro“ dirželiais). Įtvaras gali būti naudojamas skausmui malšinti ir rankos bei plaštakos mobilumui gerinti, nes apspausdamas sąnarius ir raumenis suteikia stabilumo. Yra dviejų tipų dirželiai: paprastas ir su silikonine pagalvėle. Silikoninė pagalvėlė masažuoja pažeistą sausgyslę ir gerina kraujotaką, drauge skatindama greitesnį gijimą.

Kada turėčiau nešioti „tenisininko alkūnės“ įtvarą-dirželį?

Priklausomai nuo traumos sunkumo, „tenisininko alkūnės“ įtvarą gali tekti nešioti visą laiką arba tik tada, kai užsiimate skausmą sukeliančia veikla. Jei skausmas nuolatinis ir stiprus, tikėtina, kad įtvarą reikės nešioti visą laiką. Tačiau jei skauda tik retkarčiais ir nestipriai, įtvarus turėtumėte nešioti tik užsiimdami veikla, dėl kurios jūsų alkūnė įsitempia, pavyzdžiui, žaisdami tenisą arba
dirbdami sode. Apskritai ankstyvosiose sveikimo stadijose geriausia būti atsargiems ir nešioti įtvarą visada, kai pajuntate, kad jo jums reikia. Pagrindinis tikslas – užkirsti kelią tolesnėms traumoms ir leisti alkūnei gyti. Kai tik pradės gerėti, turėtumėte atpratintino truputį atsisakyti ir atprasti nuo įtvaro naudojimo.

Ar yra kokių nors pavojų ar šalutinio poveikio, susijusio su „tenisininko alkūnės“ įtvaro nešiojimu?

Tam tikros rizikos ir šalutinio poveikio galimybės esama. Dažniausiai pasitaikantis šalutinis poveikis – odos sudirgimas dėl įtvaro trynimosi į odą. Kai kuriais atvejais tai gali būti skausminga. Be to, ilgalaikis epikondilito juostelės nešiojimas gali sukelti priklausomybę, dėl kurios gali susilpnėti raumenys.

Kiek laiko reikėtų nešioti „tenisininko alkūnės“ įtvarą-juostelę ir kada galima jo visiškai atsisakyti?

Atsakymas priklauso nuo jūsų negalavimo sunkumo. Jei skausmas ir patinimas nedideli, įtvarą gali užtekti dėvėti savaitę ar dvi. Bet jei skausmas stipresnis, gali tekti jį nešioti kelias savaites ar net mėnesius. Skausmas slūgstant, galite palaipsniui mažinti įtvaro naudojimą.

Apibendrinant galima teigti, kad „tenisininko alkūnės“ (lateralinio epikondilito) įtvaro-juostelės nešiojimas gali būti naudingas. Tai padeda stabilizuoti sąnarį ir mažinti skausmą bei uždegimą. Tačiau svarbu būti atsargiems ir įtvarą nešioti tinkamai, kad nedirgintumėte odos ar nesusilpnintumėte raumenų ir sąnarių.