Naujienos

Stuburo išvaržos ir jų simptomai

Stuburo išvaržos ir jų simptomai

Stuburo išvaržos – viena iš dažniausiai pasitaikančių degeneracinių stuburo ligų, ypač juosmeninėje dalyje. Remiantis statistika, apie 56% juosmens išvaržų įvyksta juosmeninėje L4/L5 diskų zonoje, o apie 41% L5/S1 segmente (Frost, B.A., et al. 2019). 

Stuburo išvarža susidaro, kuomet tarpslankstelinio diskas pažeidžiamas ir šio branduolys prasiveržia pro žiedinį disko sluoksnį, dėl ko dažnai kyla šalimais esančių nervinių šaknelių pažaidos.

Literatūroje išskiriami keli pagrindiniai veiksniai, lemiantys stuburo išvaržų atsiradimą:

  • Genetiniai, kuomet polinki į tarpslankstelinių diskų degeneraciją gali būti paveldimas (Jafari S et al., 2019). 
  • Biocheminiai, kuomet prasidėję tarpslankstelinių diskų uždegiminiai procesai skatino disko struktūros pažaidas (Shen C., et al., 2021).
  • Trauminiai, kai per didelė fizinė apkrova skatina tarpslankstelinio disko branduolio išsiveržimą (Steensel S et al., 2019). 
  • Psichosocialiniai, kai per didelio lėtinio streso ilgainiui keičiasi nugaros raumenų struktūra bei šių raumenų atliekama funkcija, pavyzdžiui, netaisyklinga laikysena lemia sumažėjusią nugaros raumenų jėgą ir ištvermę (Hayat R et al., 2024).

Išgirdę stuburo išvaržos diagnozę daugelis žmonių panikuoja, tačiau tiesa yra ta, kad vien disko išvarža ne visada yra problema. Tikroji problema yra tada, kai užspaudžiamos nervų šaknelės, ko pasėkoje atsiranda skausmas, tirpimas ar silpnumas.

Stuburo išvaržos simptomai:

  • Skausmas: lokalizuotas apatinės nugaros dalies skausmas, kuris gali plisti į sėdmenis, šlaunis ar kojas.
  • Tirpimas ir dilgčiojimas: jutimo pokyčiai apatinėje galūnėje.
  • Silpnumas: sumažėjusi apatinių galūnių raumenų jėga.
  • Ribotas mobilumas.
  • Skausmo pasunkėjimas: pablogėja ilgai sėdint, kosint, čiaudint ar keliant sunkius daiktus.

Minėtos stuburo išvaržos atsiradimo priežastys sukelia tam tikrą diskomfortą, kuris dažniauisiai pasireiškia juosmeniniu skausmu, kuris atsiranda po ilgo sėdėjimo arba po atsikėlimo iš lovos po nakties miego. Taip pat sukeliamu nemalonių pojūčių plitimu į galūnes, dažniausiai į sėdmenis arba kojas. Be to, stuburo išvaržos sukelia raumenų silpnumą, ne tik korseto raumenų srityje, tačiau ir apatinėse arba viršutinėse galūnese. O esant nervinės šaknelės pažaidai dėl išprovokuotos stuburo išvaržos, juntamas atitinkamos galūnės arba abiejų pusių tirpimas, dilgčiojimas (Suh J et al., 2019)

Jog būtų mažinamas stuburo išvaržų paplitimas, rekomenduotini korseto raumenų stabilumo pratimai, kurie veiksmingai stiprina aplink juosmeninę stuburo dalį esančius raumenis ir mažina skausmą. Taip pat būtina užtikrinti kaip įmanoma taisyklingesnę kūno laikyseną, siekiant išvengti netinkamos stuburo apkrovos tiek statinio, tiek dinaminio judesio metu. Be to, rekomenduojama kontroliuoti ir kūno svorį, nes antsvoris didina stuburo apkrovą bei skatina tarspslankstelinių diskų degeneracinius procesus. Todėl reguliarus judėjimas, nuolatinės mankštos, kurios orientuotos į korseto bei krūtininės stuburo dalies raumenų lavinimą, bei kaip įmanoma taisyklingesnio judesio užtikrinimas, atelikant įvairius funkcinius judesius, ne tik gerina, kaip pavyzdys, aerobinį kūno pajėgumą, tačiau ir stipriną visą kūno raumenyną, gerina jų tonusą, ištvermę bei jėgą.

Moksliniai tyrimai įrodo, kad tiek korseto stabilumą lavinantys pratimai, tiek lygiagrečiai derinama atitinkama areobinė veikla, efektyviai mažina stuburo skausmą, išprovokuotą dėl išvaržų atsiradimo (Yu et al., 2023; Wangas et al., 2024). Pavyzdžiui, juosmeninės stuburo dalies raumenų stabilizavimo pratimai stiprina ne tik nugaros, tačiau ir pilvo bei dubens raumenis. Pilates tipo treniruotės padeda aktyvinti giluminius raumenis, gerinti stuburo stabilumo kontrolę bei jo stabilumą. Taip pat tempimo pratimai gali padėti sumažinti įtampą ir didinti stuburo mobilumą. 

Vis dėlto, jei nežinote, nuo ko pradėti, siekiant mažinti juosmeninį arba kaklinį stuburo dalies skausmą, kineziterapija viena iš efektyviausių stuburo išvaržų gydymo priemonių (Hayt et al., 2024). Tai ne tik padės sumažinti jaučiamą nemalonų pojūtį tam tikroje nugaros dalyje, tačiau ir pagerinti nugaros raumenų ištvermę, stiprinti funkcinį kūno pajėgumą bei gerinti bendrąją kūno laikyseną.