Kodėl skauda kelį leidžiantis laiptais žemyn?
Platų judesių spektrą leidžiančių atlikti didžiausių kojų sąnarių skausmas – dažna problema, kuri apie save daugeliui primena laiptinėje, žingsniuojant į pirmą aukštą. Maudimas yra susijęs su sąnario ar jo struktūrų problemomis, raumenų disbalansu, silpnumu ar per dideliu įsitempimu. Šių priežasčių pašalinimas ir jų poveikio atpažinimas padės geriau valdyti kelių skausmą.
Pagrindinės sąnarių struktūros ir jų funkcijos
- Šlaunikaulis ir blauzdikaulis suteikia atramą.
- Kremzlė padengia kaulų sąnarinį paviršių ir juos apsaugo, sugeria smūgius bei palengvina judesį.
- Meniskai – suteikia amortizaciją ir stabilumą.
- Raiščiai (pvz., PKR) – stabilizuoja sąnarį ir kontroliuoja judėjimą.
Siekiant veiksmingo gydymo būtina diagnozuoti konkrečias problemas, kurios sukelia skausmą, leidžiantis laiptais.
„Raumenų jėga ir lankstumas daro didelę įtaką kelio funkcijai. Silpni arba per daug įsitempę raumenys gali inicijuoti netinkamas apkrovas sąnaryje, sukelti diskomfortą ar skausmą. Raumenų, esančių aplink kelio sąnarį, pavyzdžiui priekinių ir užpakalinių šlaunies bei blauzdų, stiprinimas ir balanso atstatymas gali suteikti geresnę atramą bei stabilumą judant, – sako „Ortopro“ klinikos ortopedas-traumatologas Mindaugas Klinga. – Kelio sąnarys susideda iš įvairių struktūrų, įskaitant kaulus, raiščius ir kremzles, kurios veikia kartu, kad užtikrintų judėjimą ir atramą. Atsiradus pažeidimų, pavyzdžiui dėl osteoartrito, traumų ar dėl kitų priežasčių, ypač leidžiantis laiptais gali pasireikšti skausmas. Toks skausmas priekinėje kelio sąnario dalyje labiausiai būdingas girnelės ir su ja glaudžiai susijusių struktūrų patologijai. Ši vieta labiausiai apkraunama didesnių judesių amplitudžių metu, kas ir nutinka lipant laiptais žemyn. Pagal WebMD, sveikatos naujienų portalo, patiekiamą informaciją, leidžiantis žemyn apkrova, tenkanti kojoms, atitinka net 346 proc. kūno svorio ir tai, neabejotinai, dar labiau sustiprina diskomfortą. Beje, lipant aukštyn – 200 proc.“.
Svarbiausios būklės, susijusios su diskomfortu šioje kojų srityje:
- Patelofemoralinis sindromas, taip pat žinomas kaip bėgiko kelis, yra svarbi skausmo, patiriamo lipant laiptais, priežastis. Ši būklė atsiranda, kai įtempta šlaunies raumenų grupė traukia girnelę į išorę ir sukelia dirginimą. Dažni veiksniai, galintys pabloginti būklę, yra per didelis krūvis, netinkama avalynė arba staigus fizinio aktyvumo padidėjimas.
- Osteoartritas, ypač girnelės ir šlaunikaulio vagos kremzlės pažeidimai – dar viena dažna kelio skausmo priežastis, leidžiantis žemyn. Dėl šios degeneracinės patologijos pablogėja kelio sąnarį amortizuojančios kremzlės būklė. Kai ji susidėvi, kaulai gali per stipriai trintis vienas į kitą, sukeldami diskomfortą. Būna, jog susidaro kaulų ataugos (osteofitai), kurie dar labiau apsunkina judėjimą.
- Kelio raiščių pažeidimai ir meniskų plyšimai rečiau, tačiau taip pat gali kelti skausmą leidžiantis laiptais. Šie sužalojimai atsiranda dėl traumos, per didelių apkrovų ar degeneracinių ligų, kurios išprovokuoja uždegimą, dar labiau didinantį diskomfortą.
- Stuburo patologija, kai imituojamas skausmas ar raumenims siunčiamas neteisingas nervinis signalas, kas sukurią jų veikimo disbalansą. Raumuo gali nusilpti ar kaip tik veikti per stipriai.
- Klubo bei čiurnos/pėdos sąnarių patologija, kas išbalansuoja sklandų judesį keliuose.
Dėl nuolatinio skausmo, ypač kai jis stiprus ar dažnas, būtina pasikonsultuoti su medikais. Gydytojas ortopedas-traumatologas įvertins būklę ir pasirūpins, kad būtų išvengta rimtesnių sužalojimų. Tik savo srities specialistai sudarys gydymo planą, pagrįstą konkrečiai diagnozuota būkle, bei esant reikalui nukreips intervenciniam ar reabilitaciniam gydymui.
Pagrindiniai Ortopro gydytojų patarimai
Reguliarus pratimai daro didelę įtaką kelių sveikatai ir skausmo valdymui. Užsiimant tokia veikla, kaip vaikščiojimas, plaukimas ar važiavimas dviračiu, stiprinami sąnarį supantys raumenys, o tai suteikia geresnę atramą ir stabilumą. Dėl padidėjusios jėgos ir lankstumo gali sumažėti traumų rizika bei pagerėti judesių diapazonas.
Nuosekli mankšta taip pat padeda kontroliuoti svorį ir sumažinti apkrovą. Be to, stiprinantys pratimai, skirti konkrečioms raumenų grupėms, palaiko kelio funkciją ir mažina diskomfortą.
Supratimas, kaip kūno svoris ir fizinis aktyvumas veikia kelių sveikatą, padeda išspręsti klausimą „kodėl man skauda kelį leidžiantis laiptais, bet ne kylant aukštyn?“.