Kiekvieną kartą, kai pakeliate ranką, galite padėkoti savo peties raumenų ir sausgyslių grupei, kuri vadinama rotatoriaus manžete arba sukamuoju varžčiu. Ši anatominė struktūra atsakinga už galūnės judesius, todėl bėgant laikui neretai pažeidžiama degeneracijos ir po truputį sunyksta. Tai įvyksta dėl natūralios patologijos, sutrikus medžiagų apykaitai, kraujotakai,
patyrus traumą.
Rotatoriaus manžetės pažeidimai su amžiumi tampa vis dažnesni. Maždaug 50 proc. vyresnių nei 60 metų žmonių jau yra susidūrę su šio negalavimo simptomais.
„Bent kiek sužalota struktūra – labai dažna peties skausmo priežastis. Rotatoriaus manžetę sudaro keturios sausgyslės, dengiančios peties sąnario žastikaulio galvą arba „rutulį“. Ji yra atsakinga už sąnario mobilumo diapazoną. Pacientai, turintys rotatoriaus manžetės sutrikimų, dažniausiai jaučia skausmą peties viršuje arba šone. Taip pat, atliekant judesius, gali mausti ir ranką. Skausmas, kylantis dėl rotatoriaus manžetės pažeidimų, dažnai kamuoja įvairaus amžiaus ir aktyvumo pacientus. Su problemomis susiduria ne tik profesionalūs sportininkai ar sunkų fizinį darbą dirbantys asmenys, bet ir aktyviai laisvalaikį leidžiantys ar pasikartojančius judesius dažnai atliekantys žmonės“, – sako „Ortopro“ klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Mykolas Liubauskas, besispecializuojantis peties pažeidimų gydyme. – Rotatoriaus manžetės plyšimai gali atsirasti dėl vieno trauminio įvykio arba dėl degeneracinės sausgyslių patologijos, susijusios su amžiumi. Struktūros funkcionalumo sutrikimai taip pat gali kilti ir dėl įvairių ligų: nuo sausgyslių uždegimo iki dalinio ar pilno plyšimo. Siejami su ataugomis, kauliniu akromionu, akromioklavikulinio sąnario išnirimu, progresuojančiomis sausgyslių skaidulų mikrotraumomis, stresinėmis perkrovomis ir panašiai“.
Gydytojo teigimu, žmonėms senstant, sukamojo varžčio sužalojimo rizika išauga, užsiimant veikla, kurioje reikalingi pasikartojantys judesiai: žaidžiant tenisą, plaukiojant, kilnojant svarmenis… Be to, struktūros įtrūkimai dažniau pasitaiko dominuojančioje rankoje, o taip nutikus didėja tikimybė, jog tas pats laukia ir kito peties. Taip pat traumą galima patirti ir kritimo metu, po tiesioginio smūgio.
„Pacientams, turintiems rotatoriaus manžetės problemų, yra daug gydymo galimybių. Nechirurginis gydymas apima veiklos keitimą, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo naudojimą, kineziterapiją raumenų ir sausgyslių stiprinimui, ultragarsą, protingą steroidų injekcijų naudojimą. Ir reikia pasakyti, kad daugelis pacientų reaguoja į šiuos paprastus nechirurginius gydymo būdus. Turintiems nuolatinių skundų, kuriems nepadeda neinvazinės procedūros, taikomas chirurginės galimybės. Daugumai padeda peties artroskopija. Ją taikydami galime pašalinti uždegiminius audinius, akromiono ir akromioklavikulinio sąnario kaulines ataugas, net sutvarkyti rotatoriaus manžetės plyšimą. Norint tinkamai diagnozuoti ir gydyti šią įprastą peties problemą, reikia, kad gydytojas ortopedas-traumatologas įvertintų situaciją“, – tvirtina gyd. M. Liubauskas.
Peties pažeidimų gydymas
„Ortopro“ klinikos specialistai siūlo daugelį pažangių gydymo būdų, kurie veiksmingai padeda pacientams grįžti prie įprastinės savo veiklos. Jei tik įmanoma dėl sužalojimo pobūdžio, ypač didelis dėmesys skiriamas kineziterapijai, galinčiai pagerinti raumenų, supančių peties sąnarį, lankstumą ir stiprumą, leidžia sumažinti diskomfortą, valdyti simptomus ir pasitarnaus kaip prevencija nuo traumų ateityje.