Naujienos

Ar tikrai čiurnos įtvarai veikia?

Ar tikrai čiurnos įtvarai veikia?

Čiurnos traumos – vienos iš dažniausių, ypač užsiimant sportu. Greitas krypties keitimas, nuolatiniai pagreitėjimai, nelygi žaidimo danga ir susidūrimai – tai momentai, kurie lemia sužalojimų pobūdį. Kontaktiniai žaidimai – futbolas, tinklinis, krepšinis ir kt. – patys rizikingiausi, o čiurnos sąnariai labiausiai sužalojami nusileidus  ant oponento kojos.

Įvykus tokiai traumai, čiurnos įtvaras – pagrindinė gydytojų rekomendacija, o reabilitacija ypatingai svarbi, nes išlieka tikimybė, jog  sužeidimas vėliau gali lemti kitų kūno dalių – kelių, klubų – problemas.

Beveik visada pacientai ortopedų-traumatologų teiraujasi, ar tokios priemonės yra veiksmingos traumų valdymui ir prevencijai. Tad šiame straipsnyje atskleisime, kaip ir kodėl reikia įtvirtinti čiurnas su įtvarais.

Čiurnos raiščiai, raumenys, sausgyslės ir kaulai sukuria vidines atramas

Tai svarbios jungtys nuo pėdos iki klubo, kurios užtikrina, kad visi sąnariai funkcionuotų kaip priklauso. Įtvarai – išorinės atramos, ribojančios tam tikrus judesius. Dėl didelio čiurnos traumų dažnio labai svarbu, kad pacientai suprastų, kaip tinkamai
atsigauti. Be to, būtina atkreipti dėmesį, kad po neteisingai gydytų pakrypimų ar patempimų, praėjus keleriems metams ar dešimtmečiams, gali išsivystyti lėtinis nestabilumas ir osteoartritas.

Išskiriamos 3 skirtingos čiurnos įtvarų kategorijos pagal įtvirtinimo-stabilizavimo lygius – visų veikimo principą sudaro 2 mechanizmai:

Pirmasis mechanizmas – čiurnos įtvaro kontaktas su oda – suaktyvina sąnario propriopciją: tai reiškia smegenų gebėjimą atpažinti skirtingų kūno dalių padėtį ir judėjimą bei paskatina veikti atitinkamas raumenų grupes, kad būtų išvengta per didelio sąnario tempimo. Pavyzdžiui, jei čiurną pakrypsta, sukeliant greitą ir stiprų čiurnos šoninį judesį, receptoriai, esantys raumenyse, sąnario kapsulėje ir raiščiuose iškart siunčia signalą per nervines sistemas, kad būtų pradėtas greitas raumenų susitraukimas, kuris neutralizuotų šį pakrypimą. Propriopcijos stiprinimas, yra veiksmingiausias būdas išvengti kulkšnies traumų dėl ypač greito mūsų nervų sistemos reagavimo. Receptoriai, prisidedantys prie greito sureagavimo, traumos metu dažnai būna pažeisti, todėl labai padidėja pakartotinio sužalojimo rizika. Įtvaras apspaudžia koją ir tai padidina šių receptorių veiksmingumą.

Antrasis čiurnos įtvarų veikimo būdas – išorinės mechaninės atramos užtikrinimas. Tai yra šoninių judesių ribojimas. Pagal suvaržymo laipsnį priklauso jų stabilizavimo lygiai. Lengvam patempimui užtenka tik kompresinio tipo įtvaro, esant sunkesniam -reikalingas tvirtesnis įtvirtinimas.

Dar viena įtvarų grupė skirta Achilo sausgyslės uždegimui (tendinopatijai) gydyti. Tai megzto audinio rankovės tipo priemonė, kuri padeda suaktyvinti blauzdos raumenis, dėl unikalaus dizaino silikoninių pagalvėlių. Jos sumažina skaudamos vidurinės dalies spaudimą ir raumenų ir sausgyslių jungties įtampą.

Būtina atkreipti dėmesį, jog per ilgai nešiojant šias medicinines priemones gali susilpnėti čiurna. Todėl rekomenduojama dėvėti pagal gydytojo nurodymą. Jei nesilankėte pas specialistą, tai neilgiau nei 4 savaites.

Ką daryti po čiurnos traumos?

Po čiurnos traumos rekomenduojame atlikti reabilitaciją. Pasirinktas kinezitereutas sudarys programą judesių amplitudės atstatymui, jėgai, propriopcijai ir pusiausvyrai. Pratimų atlikimas pagal specialisto nurodymus padeda užtikrinti saugų grįžimą prie
veiklos ir sumažina pakartotinio susižalojimo tikimybę. Atminkite – čiurnos įtvaras nėra šimtaprocentinė garantija, kad išgysite ar apsisaugosite nuo traumų.

Geriausiai įmobilizuoja vaikščiojimo batai „Air Walker“

Jie veiksmingai minimalizuoja čiurnos judesius į šonus ir į priekį. Air Walker naudojami sunkesnių sužalojimų, tokių kaip čiurnos stiprūs patempimai, Achilo sausgyslės plyšimai, lūžiai (tame tarpe ir stresiniai) ir kt. gydymui. Jei patyrėte čiurnos traumą arba norite sužinoti, koks čiurnos įtvaras jums labiausiai tinka, mūsų „Ortopro“ komanda pasiruošusi padėti.