Naujienos

Vaikų plokščiapėdystė. Kada vertėtų sunerimti?

Vaikų pronacija. kada vertėtų sunerimti? Atsako vaikų ortopedas traumatologas Aleksandr Žuk
Ortopro vaikų ortopedas-traumatologas Aleksandr Žuk

Aleksandr Žuk – Ortopro klinikos vaikų ortopedas-traumatologas

Tėvystė – tai vienas gražiausių periodų, kuris suteikia džiugesio ir jaudulio, matant kūdikio pirmąją šypseną, pirmuosius žingsnius bei daroma pažangą. Tačiau kartu šis gyvenimo etapas kupinas ir stresinių situacijų, ypač tuomet, kai kalba pasisuka apie galimus vaiko sveikatos sutrikimus.

Ką daryti tuomet, kai tėvai pastebi, kad vaiko pėdos krypsta į vidų? Kokios neigiamos mintys kyla, kai mažylis pradeda stovėti, tačiau jo pėdos yra plokščios arba kai vaiko keliai yra per toli arba per arti vienas kito? Apie tai plačiau pasakoja „Ortopro“ vaikų ortopedas – traumatologas Aleksandr Žuk.

Kada vertėtų sunerimti?

Dažnas tėvų skundas su kuriuo susiduria gydytojas – vaikai negali stovėti suglaudę kulkšnių, nes jų keliai trukdo tą padaryti. Gydytojo teigimu, 40 proc., vaikų nuo 3-ejų iki 6-erių  metų pasireiškia plokščiapėdystė, o net iki 75 proc., vaikų nuo 3-ejų iki 4-erių metų, pasireiškia vadinamoji „X“ pronacija (genu valgum).

Plokščiapėdystė arba X pronacija

„Esant pronacijai, santykinai padidėja plokščiapėdystė, todėl vaikui sulaukus 4 – 5 metų, rekomenduoju pasirodyti patikrai, ar nėra fiziologinės raidos sutrikimų“, – nurodo gydytojas.

Jis taip pat teigia, kad ankstyvame vaiko amžiuje šių anomalijų dažniausia priežastis – silpnas kojų lankas – „arka“. Vaikui augant šis lankas vystosi ir stiprėja, todėl, gydytojo nuomone, tėvai neturėtų per daug jaudintis dėl ankstyvų vaikų kelių ir pėdų problemų, nes dauguma ankstyvų vaiko eisenos anomalijų išsisprendžia savaime, lankui sustiprėjus.

Tačiau specialistas pastebi, kad vis daugėja paauglių, kuriems šios deformacijos neišnyko ir iš jų vystosi laikysenos ir eisenos problemos. Tėvams dėl vaiko eisenos vertėtų sunerimti tuomet, kai vaikai yra vyresni nei penkerių metų ir vis dar turi plokščiapėdystę arba jei plokščiapėdystė sukelia skausmą, diskomfortą ar neįprastą vaikščiojimo stilių. Tuomet, gydytojo nuomone, būtina kreiptis į vaikų ortopedą – traumatologą, kad šis apžiūrėtų vaiko pėdas ir laiku padėtų vaikui.

Kuo galime padėti vaikams? Gydytojo patarimai.

Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį pataria gydytojas – nuolatinė fizinė veikla. Fizinio aktyvumo metu stiprėja raumenys, sausgyslės ir kaulai, o tai padeda išvengti su eisena ir laikysena susijusi problemų. Taip pat vaikas turėtų gauti pakankamai vitamino D, kuris palaiko imuninę sistemą, padeda palaikyti kaulų ir raumenų normalią būklę.

Nemažiau svarbu pasirūpinti, jog vaikai nedėvėtų senų ar jau nudėvėtų batų, taip pat nenešiotų kitų vaikų avalynės, kadangi ši jau gali būti nudėvėta netinkamai. Reikėtų stebėti vaiko batų padus bei kuriuose vietose atsiranda didžiausias nusidėvėjimas. Vidinio batų krašto nusidėvėjimas – tai pronacijos ar plokščiapėdystės požymis, kurio nereikėtų ignoruoti.

„Vaikams, turintiems plokščiapėdystę arba „X“ pronaciją, reikėtų avėti specialius palaikančius batus, kurie suteiktų papildomą atramą ir stabilumą. Taip pat reikėtų rinktis batus su nesilankstančia ir tvirta kulno atrama, kadangi taip bus sumažintas kiekvieno žingsnio poveikis. Visuomet rekomenduoju dėvėti individualią ortopedinę avalynę arba naudoti įdėklus į batus. Tokios avalynės gamybą 100 proc. kompensuoja Lietuvos Ligonių kasos – tėvams tereikia kreiptis į vaikų gydytoją ortopedą – traumatologą, kad šis išrašytų siuntimą“, – teigia gydytojas.