Kelio skausmas dažnai atsiranda dėl raumenų disbalanso. Dažnas nusiskundimas dėl sąnario, jungiančio blauzdikaulį ir šlaunikaulį, gali smarkiai paveikti kasdienį gyvenimą ir gerokai ilgiau nei to tikimasi. Kelio funkcija priklauso ne tik nuo jį
supančių struktūrų, bet ir nuo liemens stabilumo, raumenų balanso aplink klubus, čiurnos bei pėdos padėties.
„Raumenys yra mūsų amortizatoriai. Jie inicijuoja judesius, juos sulėtina, kontroliuoja kaulų padėtis. Mūsų sąnariai yra apsupti raumenų, tik dėl to galime eiti, kelti, pašokti. Viena jų grupė inicijuoja judėjimą, o kita tai kontroliuoja, – sako „Ortopro” klinikos kineziterapeutė Aistė Vaitukaitienė. – Apie raumenis turime galvoti kaip apie komandą. Kai komanda nesubalansuota, kyla problemų. Raumenų disbalansas paprastai atsiranda dėl mūsų kasdienių įpročių ir veiklos: sėdimas darbas, judėjimo stoka, nesubalansuota treniruočių programa ir mankštų trūkumas susilpnina kai kurias raumenų grupes, ypač aplink kelius”.
Kineziterapeutės teigimu, raumenų disbalansas neretai sukelia netaisyklingą girnelės judėjimą, kurį lydį skausmai, nes organizmas nėra pasirengęs konkrečiam fizinės veiklos intensyvumui. Pasitaiko, jog būklė ilgą laiką lieka nepastebėta, tačiau tai visada pasiveja didesnio ar mažesnio diskomforto, traumų ar sumenkusių sportinių rezultatų forma. Be to, jei problema ignoruojama, sąnario funkcinis sutrikimas gali virsti struktūriniu, kai pažeidžiamas kremzlės vientisumas – žmogus nesąmoningai pradeda vengti veiksmų, sukeliančių didesnį skausmą, ima riboti savo mobilumą.
„Yra keletas raumenų disbalanso mechanizmų, kurie gali daryti įtaką kelio skausmams. Viena iš priežasčių – kai šlaunies šoninis platusis raumuo, tampa dominuojantis ir stiprus, tuomet vidinis platusis pradeda nepakankamai dirbti. Dėl to stipresnis pradeda traukti kelio girnelę į išorę, nes trūksta stabilizuojančios jėgos. Ši patologija dažna tarp aktyvių žmonių, nes netolygiai treniruojami visi raumenys. Pavyzdžiui, kai bėgiojama, žaidžiamas tenisas, padelis, nepakankamai dėmesio skiriama ne taip aktyvių raumenų jėgos stiprinimui, – tvirtina A. Vaitukaitienė. – Kitas mechanizmas – kai priekiniai šlaunies raumenys yra stipresni už užpakalinius. Tuomet kyla disbalansas, iššaukiantis įtampą, kuri persiduoda girnelei ir juntamas priekinis kelio skausmas. Nekreipiant į tai dėmesio, laukia uždegimas ar dar rimtesni sužalojimai, tokie kaip raiščių plyšimai”.
Pasak A. Vaitukaitienės, žmogaus kūnas yra viena bendra visuma, todėl vienos organizmo struktūros problemos gali daryti įtaką ir kitoms. Dėl negalavimų kelių srityje neretai kyla nusiskundimų dėl nugaros, čiurnų ir pan. Sąnario tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio skausmų galima išvengti reguliariai atliekant subalansuotus raumenų stiprinimo pratimus, kurie tinkamai būtų nukreipti į skirtinas puses. Kiekvieną dieną skirdami laiko tempimo pratimams, padėsite išlaikyti sveikų audinių lankstumą, o tai yra labai svarbu norint išvengti traumų apskritai.
„Į savo įprastą treniruočių programą įtraukus jėgos treniruotes, aerobinę veiklą ir lankstumo pratimus, žmogus gali išvengti disbalanso. Būtina sutelkti dėmesį ne tik į raumenis, kuriuos matome veidrodyje, bet ir į tuos, kurie suteikia stabilumo ir palaiko mūsų sąnarius. Tiems, kurie jau patiria kelio skausmą dėl raumenų disbalanso, atkurti pusiausvyrą gali padėti tam tikros mankštos, skirtos susilpnėjusiems ar įtemptiems raumenims. Specialistų parinkti tinkami pratimai dar turi būti atliekami teisingai ir saugiai. Imdamiesi veiksmų dabar ne tik sumažinsite skausmą, bet ir apsaugosite nuo problemų kelius daugelį metų”, – tvirtina „Ortopro” atstovė.