Daugeliui yra tekę nikstelėti ar smarkiau susižeisti apatinę kojų dalį. Čiurnos patempimai – ypač dažni: kiekvienais metais dėl to kenčia daugybė žmonių ir beveik visi mano, jog tai nieko rimto. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad šie susižalojimai gerokai pavojingesni nei manyta anksčiau. Gydytojas ortopedas-traumatologas Viačeslav Zankin paaiškina, kodėl raiščių patempimo tinkamas gydymas yra labai svarbus sveikatai ateityje ir kas nutinka, kai patiriate pėdos nikstelėjimą ar kitą
mechaninę čiurnos sąnario traumą.
„Čiurnos patempimas dažnai įvyksta, kai pėda staiga pasisuka už savo įprasto judesio ribų. Dažnai tai nutinka sportuojant, tačiau nepasisekti gali ir užlipus ant nelygaus paviršiaus, staiga paslydus ar neteisingai įvertinus laiptų aukštį. Tokiose situacijose raiščių skaidulos įgauna per didelę apkrovą ir jos neatlaikiusios plyšta. Kuo didesnė jėga veikia sąnarį, kuo didesnis yra laužimo kampas, tuo stipresnis bus patempimas. Žmonės dažnai linkę sumenkinti tokius susižalojimus, tačiau net ir lengvi patempimai gali turėti ilgalaikį poveikį. Tinkamas gydymas yra labai svarbus, norint išsaugoti čiurnos anatomiją bei funkciją ateityje. To nepaisant yra didesnė tikimybė, kad trauma pasikartos. Asmenims, kurie tai patyrė, pasikartojimo rizika yra maždaug 3,5 karto didesnę nei išvengusiems panašaus atsitikimo, – teigia V. Zankin. – Patempus čiurną, raiščiai išsitempia ir susilpnėja. Tinkamai negydant, sąnarys gali neatgauti buvusios jėgos, todėl su kiekvienu vėlesniu sužeidimu žala didėja ir atsiranda būklė, vadinama čiurnos nestabilumu. Tai gali išsivystyti iki 70 proc. asmenų, patyrusių ūminę traumą. Be to, čiurnos nestabilumas padidina degeneracinių sąnario pokyčių išsivystymo riziką – artrozės atsiradimą“.
Kaip gydomi čiurnos sužeidimai?
Tinkamas gydymas priklauso nuo patirto patempimo tipo ir sunkumo, todėl svarbu kreiptis pirmai pagalbai į ortopedą-traumatologą, kuris specializuojasi šioje srityje kuo skubiau.
Lengvi patempimai paprastai gydomi pagal „RICE receptą“ – ramybė, šalčio kompresas, suspaudimas ir galūnės pakėlimas. Dėl vidutinio sunkumo gali prireikti įmobilizuoti galūnę, naudojant ortopedinius įtvarus. Sunkūs – kurių metu visiškai plyšta raiščiai, dažniausiai gydomi „RICE“ metodu ir įmobilizacija.
„Nepriklausomai nuo patempimo sunkumo, tinkamas gydymas paprastai apima krūvio, tenkančio čiurnai einant, ribojimą. Tai reiškia, kad gali prireikti tam tikrą laiką praleisti ramybėje, gulint, koją laikyti pakeltą. Gali prireikti įmobilizacijos, ramentų. Praėjus ūmiam laikotarpiui ir atslūgus tinimui bei skausmams, reikalinga kineziterapija – tai audinių tempimo, stiprinimo, balanso ir judesių diapazono pratimai, siekiant atkurti pilną čiurnos funkciją. Chirurginis gydymas reikalingas retai. Jis taikomas tik tuo atveju, jei konservatyvus gydymas nėra efektyvus. Arba jei po kelių mėnesių trukusios reabilitacijos ir nechirurginio gydymo išlieka nuolatinį čiurnos nestabilumas. Esant nestabiliai čiurnai raiščiai yra nuolat silpni ir ištempti, todėl sumažėja jų atrama, kas leidžia pėdai dažnai pakrypti. Tinkamai gydydami patemptą čiurną, galite sumažinti jos nestabilumo riziką“, – tvirtina „Ortopro“ klinikos atstovas.
Kodėl patempimo gydymas toks svarbus: 4pagrindinės priežastys
- Patempta čiurna gali sukelti ne tik nestabilumą, bet ir priversti kelias savaites mažai judėti, o vėliau kelis mėnesius riboti sportinę ar kitą veiklą dėl baimės vėl patempti raiščius.
- Mokslininkai išsiaiškino, kad vienas čiurnos patempimas gali turėti įtakos judesiams ir vaikščiojimui visą likusį gyvenimą. Netinkamas gydymas taip pat prisidės prie jausmo, kad galūnė visada gali pakrypti ir taip sumažės Jūsų mobilumas.
- Tyrimai rodo, kad praėjus keleriems metams, o kartais ir keliolikai po čiurnos traumos sportininkai dažniau patiria skausmą ir kitus liekamuosius simptomus, sumažėja jų sportinis potencialas, padidėja galimo diskomforto baimė.
- Nors čiurnos patempimus galima veiksmingai gydyti konservatyviais būdais, tai nėra sužalojimas, į kurį derėtų žiūrėti nerūpestingai – ypač jei praeityje patyrėte sunkų patempimą.
Dėl skausmingo čiurnos patempimo visada rekomenduojama kreiptis į gydytoją.