Jei einant pasivaikščioti ar lipant laiptais retkarčiais jaučiate diskomfortą arba nerimaujate dėl artrozės, nes ja sirgo vienas iš tėvų, pirmas žingsnis link prevencijos – pasitikrinti savo svorį. Sąnarių skausmas yra bene labiausiai paplitęs lėtinis negalavimas, o viena iš priežasčių gali būti – būtent per didelė kūno masė.
„Viršsvoris yra pagrindinė šiuolaikinės ortopedijos praktikos problema. Pagalvokite apie savo kūną kaip apie automobilį. Laikui bėgant jūsų transporto priemonės padangos nusidėvi, nes atlaiko didelį svorį. Jūsų sąnariai taip pat – naudojate juos visą laiką. Tačiau skirtingai nei su automobiliu – pirkti naujas detales – nėra išeitis, – sako „Ortopro“ klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas Mykolas Liubauskas. – Perteklinis svoris sukelia nedidelio laipsnio uždegimą visame kūne, o ši uždegiminė aplinka dar labiau susilpnina kremzlę ir prisideda prie nepageidaujamų procesų”.
Padidėjęs svoris veikia kelius keliais būdais
- Kiekvienas papildomas kilogramas padidina spaudimą sąnariams, o nuolatinis stresas pagreitina nusidėvėjimą ir sukelia maudimą.
- Pakinta judesių biomechanika. Eisenos sutrikimai reiškia nukrypimus nuo įprasto judėjimo modelio ir gali išprovokuoti skausmą, uždegimą, diskomfortą ar net nestabilumą. Žmonių su viršsvoriu keliai dažniausiai būna pakrypę į vidų, jie taip pat linkę mažiau sulenkti sąnarius. Sumažėjęs lenkimas gali paveikti amortizacines savybes, todėl atsiranda perteklinis spaudimas.
- Raumenų silpnumas yra dar viena dažna problema, galinti paveikti sąnarių stabilumą ir prisidėti prie viršsvorį turinčių asmenų eisenos sutrikimų. Taip pat tai gali pabloginti apkrovos absorbciją einant – sumažėjęs gebėjimas išsklaidyti apkrovą sukelia didesnes ir dažnai skausmingas smūgio jėgas į kelį.
Gydytojo M. Liubausko teigimu, norint suvokti ryšį tarp antsvorio ir kelio skausmo, būtina suprasti ir vertinti eisenos sutrikimus. Spręsdami juos, pavyzdžiui atlikdami tikslinius kineziterapeuto paskirtus pratimus ir valdydami svorį, asmenys gali pagerinti visa judėjimo mechaniką.
„Žmonėms, patiriantiems kelio skausmą, svarbu taikyti veiksmingas svorio metimo strategijas. Laipsniškas ir tvarus procesas kartu su reguliaria fizine veikla gali padėti sumažinti spaudimą sąnariams ir, galbūt, kontroliuoti skausmą. Per greitas rezultato siekimas tik sukels raumenų praradimą ir padidins problemas. Vietoj to verčiau siekti pastovumo, kuris leistų kūnui prisitaikyti prie pokyčių. Svorio metimas suteikia daug privalumų, įskaitant geresnę gyvenimo kokybę, sumažintą sąnarių apkrovą, mažina uždegiminius procesus ir pagerintą funkciją. Tačiau labai gaila, bet daugeliui pacientų tai yra beveik neįmanoma, nes trūksta motyvacijos, galbūt, ir suvokimo, kaip galėtų pasikeisti jų gyvenimas. Ir akivaizdu, jog kuo toliau, tuo labiau ši problema gilės“, – tvirtina „Ortopro“ klinikos gydytojas ortopedas-traumatologas.
Mokslininkų pastebėjimai
- Vos 10 kg viršsvoris keliams tenkančią apkrovą gali padidinti maždaug 30-50 kg su kiekvienu žingsniu. Einant lygiu paviršiumi apkrova yra maždaug 1,5 karto didesnė už kūno svorį, o lipant ar leidžiantis laiptais – 2-3 kartus. Pritūpus 4-5 kartus.
- Viršsvorio turinčios moterys turi beveik keturis kartus didesnę kelio artrozės riziką, o vyrai – net penkis kartus.
- Tyrimais įrodyta, kad net nedidelis svorio netekimas sumažina kelio artrozės vystymasį. Remiantis surinktais duomenimis, normalaus ūgio moteriai, sumažinus 2 vienetais KMI, artozės rizika sumažėja apie 50 proc. Ir atvirkščiai, panašus svorio priaugimas yra susijęs su padidėjusia rizika vėliau susirgti kelio artroze.
- Tyrimai rodo, kad bent 10 proc. kūno svorio netekimas yra susijęs su vidutiniu ar dideliu klinikiniu sąnarių skausmo sumažėjimu, pagerina fizinę funkciją.
Viršsvoris yra susijęs su greitesniu artrozės progresavimu, palyginti su normalaus svorio asmenimis. Padidina mechaninį kelio sąnario įtempimą, dėl kurio keičiasi įvairūs sąnario komponentai, įskaitant kremzlę, meniskus.