Vien aukšta kelio girnelės padėtis gali būti didelio diskomforto priežastimi

Patyrusieji ūminę traumą ir kenčiantys dėl to paprastai nedvejodami kreipiasi į gydytoją. Tačiau jaučiantys palaipsniui didėjantį ar protarpiais pasireiškiantį lėtinį kelio skausmą yra linkę bandyti savarankiškai pasveikti, dažniausiai ieškodami pagalbos internete.
Pasak „Ortopro“ klinikos gydytojo ortopedo-traumatologo Tomo Jonaičio, sąnarys jungiantis blauzdikaulį ir šlaunikaulį atlieka esminį vaidmenį kasdieniame gyvenime: palaiko kūno svorį, padeda judėti ir amortizuoja didelės jėgos judesių smūgius. Jį dengianti girnelė dažnai vadinama kelio skydu ir yra itin reikšmina žmogaus mobilumui.
„Pagrindinė girnelės funkcija yra perduoti judesį iš šlaunies raumenų į blauzdos raumenis. Perdavimas vyksta per sausgyslę, kuri ir dengia girnelę. Tai lyg mechanizmas iš virvės. Jei jis dirba netolygiai dėl girnelės pasislinkusios padėties, tai atsiranda kelio priekinės dalies skausmas. Jeigu vienoje pusėje esantys šlaunies raumenys yra silpnesni, o kitoje stipresni, tai sausgyslė pradeda prarasti kontrolę ir kelio girnelė pamažu ima slinkti į neteisingą padėtį“, – sako T. Jonaitis.
Girnelė – tai kaulas, paprastai apversto trikampio formos, kuris yra įsiterpęs į šlaunies raumens sausgyslę. Šis kojos darinys susiformuoja tik nuo trejų iki šešerių metų amžiaus ir kaulėja iki paauglystės – daliai žmonių kiek aukščiau nei derėtų ir dažnai
dar su pokrypiu į išorinę pusę. Būtent ši padėtis sąnario atžvilgiu gali daryti reikšmingą įtaką kelio funkcijai: jaučiamas nestabilumas ir diskomfortas ištiesiant kojas.
Aukšta girnelės padėtis yra įgimta, ji gali sukelti skausmą kelio priekinėje dalyje, ypač einant į įkalnę ar leidžiantis nuo jos, pritūpus, ilgai sėdint ir lipant laiptais. Tokiems žmonėms medikai pataria vengti labai aktyvių sporto šakų, nes dėl padidintų apkrovų lengva pažeisti kremzlinius audinius.
„Pagalba tokiems pacientams komplikuota, nes šioms būklėms nėra universalių specialių pratimų. Kiekvienu atveju būtina individuali kineziterapeuto sudaryta programa, kadangi raumenų grupių stiprinimas visada papildomai apkrauna kelius“, – teigia gydytojas T. Jonaitis.